Krakowska Kamienica według wizji Bogusława Barnasia miałaby zastąpić niszczejący budynek przy ul. Powiśle 10. Powstał on około 1900 roku jako pierwsza kamienica w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Budynek był dwupiętrowy, z czasem natomiast został przebudowany i nadbudowany, a przy tym stracił pierwotne zdobienia.
- Zdecydowaliśmy się przywrócić pierwotny blask i piękne proporcje tej niezwykłej kamienicy, używając zabiegów projektowych adekwatnych do aktualnych czasów, kontekstu miejsca, wartości historycznej oraz możliwości współczesnej technologii. Rewitalizacja zakłada przywrócenie pierwotnej cegły i historycznych zdobień, oraz likwidację niedbale nadbudowanej ostatniej kondygnacji, dzięki czemu kamienica odzyska pierwotny wygląd z roku 1900. W ten sposób zostaną odtworzone proporcje oraz niebywała wartość architektoniczna i historyczna - przekazał mówił nam w sierpniu br. Bogusław Barnaś, szef krakowskiego BXB studio.
Jak podkreśla architekt, projekt Kamienicy Krakowskiej to kreatywne przetworzenie lokalnych wzorców historycznych. - Stworzyliśmy kamienicę, która kreuje w tym niezwykle ważnym - dla Krakowa i Polski - miejscu nową jakość architektoniczną wpisującą się w krakowski współczesny waterfront - stwierdził.
W zaprojektowanym hotelu przy ul. Powiśle na parterze - za w pełni przeszkloną fasadą - przewidziana jest restauracja i recepcja, na kolejnych dwóch kondygnacjach pokoje, a wyżej apartamenty - we współczesnej drewnianej nadbudowie z obłą elewacją. Na dachu ma się znaleźć taras, będący też punktem widokowym dla turystów.
Jak podkreśla autor, inspirację dla nadbudowy stanowiła lokalna architektura, w tym Zamek Królewski. - W naszym projekcie odnajdziemy wątki obecne na Zamku Wawelskim i charakterystyczne krakowskie kopuły, są elementy przypominające krużganki gotyckie i renesansowe, odnajdziemy fragmenty nawiązujące do modernizmu. Przyglądaliśmy się jak ewoluowała architektura Krakowa. Inspirowaliśmy się tylko lokalną architekturą - stwierdził Bogusław Barnaś.
Bogusław Barnaś to jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich architektów młodego pokolenia. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design. Jest absolwentem dwóch uczelni, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Architektury Fachhochschule Muenster w Niemczech. W latach 2012-2017 pracownik naukowy na Wydziale Architektury Akademii Krakowskiej. W grudniu 2009 r. założył interdyscyplinarną pracownię projektową BXB studio.
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie