Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie biblioteki i muzea przygotowują się do ponownego otwarcia

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Dziś do biblioteki przy Rajskiej wracają pracownicy, którzy będą przygotowywać placówkę do pracy zgodnie z nowymi procedurami.
Dziś do biblioteki przy Rajskiej wracają pracownicy, którzy będą przygotowywać placówkę do pracy zgodnie z nowymi procedurami. brak
Biblioteki i muzea znalazły się w drugim etapie odmrażania gospodarki i od dziś mogą wznowić działalność. Krakowskie instytucje przygotowują się do ponownego otwarcia, ale nie znaczy to, że miłośnicy książek i sztuki będą mogli skorzystać z nich w najbliższych dniach.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Komunikat Premiera Mateusza Morawieckiego daje zielone światło do przygotowywania instytucji na ponowne otwarcie - poinformowali przedstawiciele biblioteki przy ul. Rajskiej w Krakowie, która rozpoczęła wdrażanie pierszych procedur i planu bezpiecznego powrotu do pracy.

- Bardzo tęsknimy za naszymi użytkownikami i chcielibyśmy zobaczyć się z nimi jak najszybciej. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie zarówno pracowników, jak i czytelników, zatem data 4 maja to start ostatniego etapu przygotowania instytucji do przyjęcia użytkowników, a nie jej otwarcia – mówi Jerzy Woźniakiewicz, Dyrektor WBP w Krakowie.

To dlatego, że instytucje publiczne, w tym muzea czy biblioteki, nadal obowiązuje szereg obostrzeń i nakazów, które muszą zostać wdrożone przed ich otwarciem. Zgodnie z nimi muzea i galerie sztuki powinny m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup. W przypadku bibliotek nowe zasady dotyczą m.in. limitów osób w budynku, dezynfekcji, montażu osłon przy ladach, a także kwarantanny książek. Ta ostatnia zakłada, że raz wypożyczona książka po oddaniu będzie musiała przejść dwutygodniową izolację. W tym czasie, schowana w przygotowanej do tego skrzyni, pudle lub wydzielonym regale, nie będzie dostępna dla wypożyczających.

- Przypominamy, że choć książki są papierowe, to ich okładki, na przykład lakierowane, są wykonane z tworzyw sztucznych i wirus na ich powierzchni pozostaje znacznie dłużej niż na papierze - informuje Biblioteka Narodowa.

4 maja oznacza więc dla wypożyczalni przy Rajskiej powrót z pracy zdalnej niezbędnej część pracowników, którzy będą przygotowywać bibliotekę do pracy zgodnie tymi procedurami. W holu powstanie Stanowisko Zwrotów, a w pomieszczeniu szatni Centralny Magazyn Kwarantanny Materiałów Bibliotecznych.

- Niestety, długo jeszcze użytkownicy nie będą mogli wejść między regały, gdyż każda książka, której by dotknęli - musiałaby trafić na kwarantannę. Zbiory zamawiać zatem będzie się przez biblioteczny katalog internetowy lub telefonicznie. Biblioteka zostanie wyposażona w stanowiska dezynfekcji, a pracownicy w środki ochrony indywidualnej. Gdy wszystkie założenia bezpieczeństwa zostaną wprowadzone, wtedy można będzie bezpiecznie zaprosić do biblioteki użytkowników, by oddali wypożyczone książki i wymienili je na nowe. Niestety, musimy pogodzić się z myślą, że czytelnie jeszcze przez jakiś czas pozostaną zamknięte - poinformowała WBP. Ostateczną decyzję o otwarciu zgodnie z nowym restrykcjami podejmie dyrektor instytucji w porozumieniu z inspektorem sanitarnym.

Do ponownego otwarcia przygotowuje się również Biblioteka Kraków. - 4 maja nie otwieramy jeszcze bibliotek, o terminie otwarcia wypożyczalni książek i audiobooków w wybranych filiach poinformujemy wkrótce. Na pewno będziemy chcieli to zrobić jak najszybciej - zapewnia Piotr Wasilewski. Z kolei na otwarcie Biblioteki Jagiellońskiej studenci będą musieli poczekać do połowy maja.

Od dziś stopniowo swoje zbiory będą udostępniać również krakowskie muzea. W najbliższych dniach wybrane odziały otworzy Muzeum Krakowa. Będzie można zwiedzić m.in.: Barbakan, nieco później Rynek Podziemny, Fabrykę Schindlera i Starą Synagogę.
Częściowo dla zwiedzających zostanie otwarty również Wawel. - W pierwszym etapie postanowiliśmy udostępnić tereny wzgórza, to znaczy oba dziedzińce: zewnętrzny i arkadowy oraz specjalnie, ogrody renesansowe – informuje dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej. - Wejście do ogrodów będzie prowadziło przez bramę przy kaponierze pod „Kurzą Stopką”, od strony ul. Kanoniczej. W kolejnych etapach udostępniania Zamku dla zwiedzających przywracane będzie stopniowo wejścia do stałych ekspozycji - dodaje.

12 maja wystawy znów otworzy MOCAK, a niewiele później zwiedzających zaprosi Muzeum Narodowe w Krakowie. W połowie maja wejdziemy do Sukiennic, następnie udostępniony zostanie Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego i Dom Józefa Mehoffera. Natomiast w drugiej połowie maja do stałej działalności powróci Bunkier Sztuki.

W najbliższym czasie udostępnianie muzealnych wnętrz będzie formą równoległą do działalności online, którą placówki prowadziły regularnie od czasu wprowadzenia izolacji domowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska