https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książ Wielki. Strefa gospodarcza ma duży potencjał

Aleksander Gąciarz
Spotkanie na terenie przyszłej strefy gospodarczej
Spotkanie na terenie przyszłej strefy gospodarczej Krzysztof Capiga
Podczas spotkania na terenie przyszłej strefy gospodarczej w gminie Książ Wielki przekonywano, że ten teren daje duże możliwości inwestowania. Potrzebne są jednak środki na jego uzbrojenie.

FLESZ - Coraz więcej pracowników w Polsce ma depresję

od 16 lat

- Inwestorzy poszukują większych obszarowo terenów, takich właśnie jak w gminie Książ Wielki. Jednak by ich przyciągnąć, obszar musi być odpowiednio uzbrojony, zabezpieczony w odpowiednie media o wyśrubowanych parametrach, jak choćby gaz, prąd o odpowiedniej mocy, woda i ścieki – mówi Krystyna Sadowska dyrektor Działu Obsługi Inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego.

Przyszła strefa gospodarcza w gminie Książ Wielki obejmuje około 105 hektarów gruntów położonych na terenie Książa Małego i Wielkiej Wsi. W przyszłości mogłaby liczyć nawet 400 ha, gdyby udało się wykuić od rolników pola pomiędzy Krzeszówką a Książem Małym oraz Książem Małym a Boczkowicami. List intencyjny w sprawie jej utworzenia został podpisany we wrześniu ubiegłego roku. Po dziewięciu miesiącach doszło do roboczego spotkania „w terenie”. - To jest najlepszy czas, by zawęzić współpracę i przystąpić do racjonalnego planowania tego obszaru. Jest on tym bardziej atrakcyjniejszy, że przy nim powstanie węzeł i nowa trasa ekspresowa S7 – można było usłyszeć. Starosta Jacek Kobyłka, powołując się na zapowiedzi wykonawcy tamtejszego odcinka S7 (Intercor z Zawiercia), poinformował, że budowa drogi ma się rozpocząć w październiku. Prace zaczęłyby się w Bukowskiej Woli i postępowały w kierunku Moczydła.

Okres budowy drogi ekspresowej należałoby wykorzystać m. in. na wykonanie uzbrojenia strefy w niezbędne media. Wójt Książa Wielkiego Marek Szopa zapowiada, że przez ten teren ma przejść linia wysokiego napięcia prowadzona od strony Jędrzejowa. Lokalne źródła wody powinny zabezpieczyć zapotrzebowanie na nia. Nieopodal przebiega też sieć kanalizacyjna, a w planie jest budowa drugiej oczyszczalni ścieków. Gaz jest również dostępny w terenie, ale wójt nie kryje, że współpraca z PGNiG jest trudna i przewiduje, że w tym przypadku mogą pojawić się problemy.

Problemem może się też okazać znalezienie środków na wykonanie uzbrojenia strefy. Starostwo i Gmina uzyskają wprawdzie dofinansowanie na ten cel, ale i wkład własny będzie znaczący. Tymczasem samorządy przeżywają problemy w związku z panującą pandemią. Przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego zadeklarował wsparcie w tym zakresie, ale polegałoby ono m. in. na przygotowaniu wstępnej koncepcji zagospodarowania i podziału terenu.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Ja bym zmienił nazwę na "Małopolski Park Technologiczny", by nie musiał on być tylko w Krakowie, ale obejmował też inne miejscowości Małopolski. Kraków jest przeludniony, także przerośnięty pod względem powierzchni a inne miasta się kurczą.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska