Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może wykorzystywać wizerunek herbu miasta Krakowa? Radni miejscy interpelują, a prezydent Krakowa wyjaśnia

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Herb miasta Krakowa na budynku magistratu
Herb miasta Krakowa na budynku magistratu Andrzej Banas / Polska Press
Radni Miasta Krakowa podzieleni. Kto i gdzie może używać wizerunek herbu miasta Krakowa? Radni Michał Drewnicki i Łukasz Sęk pytają prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o zasady wykorzystywania herbu w dokumentach, papeterii i podczas publicznych wystąpień. Radny Drewnicki pyta także, czy wykorzystanie herbu na mównicy, z której przemawiał Donald Tusk i inni parlamentarzyści podczas posiedzenia KP PO w połowie maja, było zgodne z prawem i podparte wcześniejszym pozwoleniem. - W omawianej sytuacji podległe mi służby uznały, że nie zaistniało naruszenie dobrego imienia, wizerunku czy prestiżu Gminy Miejskiej Kraków - wyjaśnia prezydent Jacek Majchrowski.

Lawina pytań o herb miasta Krakowa

Jedną z interpelacji w sprawie herbu miasta Krakowa złożył do prezydenta Jacka Majchrowskiego radny miejski Łukasz Sęk (Klub radnych Platforma-Koalicja Obywatelska).

- Herb ten jest używany w wielu miejscach, publikacjach czy materiałach, w tym także na interpelacjach czy pismach wysyłanych, np. przez Radnego Michała Drewnickiego jako papeteria. Zwracam się do Pana z prośbą o informację, czy jest konieczna zgoda na wykorzystanie herbu, jak można ją otrzymać oraz czy jeżeli jest potrzebna to czy została wydana zgoda na ww. wykorzystanie? - pisał do prezydenta radny Łukasz Sęk.

Również tego samego dnia i w tej samej sprawie do prezydenta Krakowa swoje pytania skierował radny Michał Drewnicy (Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość). Radny poprosił o wyjaśnienie dotyczące wykorzystania herbu miasta Krakowa przez podmioty czy osoby niebędące częścią władz miasta.

- Herb jest wykorzystywany w oficjalnej korespondencji zarówno Pana Prezydenta, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, znajduje się na oficjalnych wizytówkach radnych, które tworzy urząd czy na interpelacjach. Niemniej są sytuacje, że może być wykorzystywany przez innych - pisał radny Drewnicki.

Jednak jego główne pytanie dotyczyło przemówienia Donalda Tuska 16 maja. Podczas posiedzenia przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej wraz z innymi parlamentarzystami przemawiał z mównicy oznaczonej herbem miasta.

- Czy Platforma Obywatelska i Donald Tusk posiadali zgodę na wykorzystanie w transmisji z posiedzenia klubu parlamentarnego herbu Krakowa? Czy procedura została spełniona? Czy ponieśli z tego tytułu koszty? - pyta radny Drewnicki i dodaje - Nie przypominam sobie, by Rada Miasta Krakowa wyrażała zgodę KP PO na bezpłatne umieszczenie herbu w czasie ich wydarzenia, dlatego proszę o pełną informację.

Radny z Klubu PiS zapytał również o to, jakie konsekwencje ponosi się za bezprawne użycie herbu. - Czy Urząd Miasta Krakowa podejmuje kroki prawne w takim przypadku? - pyta radny miasta Drewnicki.

Prezydent Krakowa odpowiada

Kwestię używania herbu Krakowa w korespondencji mailowej wyjaśnia obowiązujący System Identyfikacji Wizualnej Miasta Krakowa, która został wprowadzony zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa w 2021 roku. Jednak w ten sposób herb Krakowa może być używany jedynie w wersji uproszczonej , czyli jednobarwny. Używanie papieru urzędowego z herbem przysługuje natomiast tylko Prezydentowi Miasta Krakowa, Przewodniczącemu RMK oraz Radzie Miasta Krakowa.

- Radni Miasta Krakowa mają prawo do posługiwania się herbem uproszczonym w wersji jednobarwnej na drukowanych wizytówkach imiennych. Wychodząc z założenia, że odpowiednikiem wizytówki w komunikacji e-mailowej jest stopka. Wydział Komunikacji Społecznej UMK odpowiadający za wdrożenie spójnej identyfikacji wizualnej Miasta Krakowa rekomenduje w takim przypadku analogiczne rozwiązanie - wyjaśnia prezydent miasta.

Herb Miasta Krakowa należy do kategorii szczególnych znaków towarowych zastrzeżonych na rzecz Gminy Miejskiej Kraków. Prawo do wyrażania zgody na udostępnianie herbu przysługuje Dyrektorowi Kancelarii Prezydenta.

- Do Kancelarii Prezydenta, realizującej procedurę dot. wydawania zgody na udostępnianie (wykorzystywanie) herbu Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, nie wpłynął wniosek Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej w przedmiocie udzielenia zgody na wykorzystanie herbu Miasta Krakowa w celu oznaczenia mównicy, zatem stwierdzić należy, że sprawa ta nie została załatwiona proceduralnie - odpowiada prezydent miasta Jacek Majchrowski na pytania radnego Drewnickiego.

Ochrona prawna herbu Miasta Krakowa możliwa jest na gruncie prawa cywilnego, gdyż stanowi kategorię dobra osobistego Gminy. Użycie tego dobra przez podmioty trzecie mogłoby zostać zakwalifikowane jako naruszanie dobra osobistego przez ustalenie, czy naruszenie ma charakter bezprawny (np. godzi w dobre imię, wizerunek i prestiż Gminy). Samo użycie oznaczenia, jeśli jest prawdziwe, nie wprowadza w błąd, nie stanowi naruszenia dobra osobistego. Dopiero z chwilą wystąpienia bezprawnego naruszenia Urząd Miasta Krakowa może skorzystać z instrumentów prawnych.

- Każdorazowe wykorzystanie symboliki Miasta przez podmiot zewnętrzny bez uprzedniego uzyskania zgody Rady Miasta Krakowa przede wszystkim wiąże się z podjęciem czynności polegających na weryfikacji, czy okoliczności faktyczne sprawy kwalifikują bezprawność naruszenia (przesłanka do roszczeń w sferze prawnej) oraz ewentualnym wystąpieniu z wezwaniem do zaprzestania używania oznaczeń albo ich usunięcia. W omawianej sytuacji podległe mi służby uznały, że nie zaistniało naruszenie dobrego imienia, wizerunku czy prestiżu Gminy Miejskiej Kraków - wyjaśnia prezydent.

Herb Krakowa przedstawia w polu błękitnym czerwony mur ceglany z trzema basztami, z których środkowa jest wyższa i szersza, zwieńczonymi krenelażem o trzech blankach każda, z czarnymi strzelnicami i okienkami.

Sprawdź zanim wyjedziesz za granicę do pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska