Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto przejmie po śmierci twój majątek, gdy nie zostawisz testamentu? Przeczytaj, co na ten temat pisze radca prawny

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Warto, jeszcze za życia sporządzić testament
Warto, jeszcze za życia sporządzić testament Tomasz Rytych/Polska Press
Sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, a w szczególności będący jego następstwem podział majątku pozostawionego przez zmarłego (spadkodawcę) – zwłaszcza, gdy przedstawia on znaczną wartość – nierzadko budzi ogromne emocje, a nawet prowadzi do sporów rodzinnych i sądowych pomiędzy spadkobiercami. Warto zatem, dokonać jeszcze za życia ustaleń w zakresie podziału majątku na wypadek śmierci, poprzez sporządzenie testamentu, ewentualnie zapisów testamentowych. Zwłaszcza, gdy ma się oczekiwanie, aby nasz majątek po śmierci trafił lub nie do określonych osób - przekonuje radca prawny Wojciech Stypułkowski z kancelarii Lex Projects.

W Polsce dziedziczenie może odbywać się na podstawie:

  • (1) testamentu
  • (2) ustawy, która szczegółowo określa kolejność dziedziczenia, uwzględniając wyłącznie stopień pokrewieństwa (w przypadku braku lub nieważności testamentu, bądź gdy wszystkie osoby powołane w testamencie odrzuciły spadek lub nie mogły być spadkobiercami).

Dziedziczenie ustawowe

Dziedziczenie ustawowe bliższych lub dalszych krewnych, następuje zgodne z kolejnością ustaloną przez przepisy prawa. (1) W pierwszej kolejności dziedziczy po zmarłym jego małżonek i dzieci, każdy w częściach równych, przy czym udział przypadający małżonkowi nie może być mniejszy niż ¼ całości spadku (ma to znaczenie, gdy dzieci jest więcej niż troje). Pamiętać należy, iż konkubent nie jest uznawany za małżonka i nie dziedziczy po zmarłym partnerze. Podobnie, nie dziedziczy małżonek rozwiedziony lub w stosunku do którego sąd orzekł separację. Natomiast przysposobiony (tj. uznany za własne dziecko) dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jakby był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jakby przysposabiający był rodzicem przysposobionego. (2) W przypadku, gdy dziecko zmarło przed otwarciem spadku (tzn. zmarło wcześniej niż spadkodawca), wówczas w jego miejsce do dziedziczenia wchodzą jego zstępni (dzieci, wnuki itd.). (3) W braku zstępnych spadkodawcy (tj. dzieci, wnuków itd.), powołani do spadku są jego żyjący małżonek i rodzice (przy czym udział każdego z rodziców wynosi ¼ spadku), jednakże w braku małżonka, cały spadek odziedziczą rodzice w częściach równych. (4) Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku (tzn. zmarło wcześniej niż spadkodawca), to jego udział spadkowy przypada rodzeństwu spadkodawcy, w równych częściach, a w przypadku gdyby którekolwiek z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku, jego udział w spadku przypada jego zstępnym. (5) Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy jedynego żyjącego rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku. (6) W przypadku braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy. (7) W przypadku braku wskazanych powyżej krewnych, dziedziczą dziadkowie spadkodawcy lub ich dzieci lub wnuki, a w ich braku (8) pasierbowie (ale tylko w przypadku, gdy w momencie otwarcia spadku rodzice pasierbów nie żyją). (9) Jeżeli brak będzie jakichkolwiek spadkobierców ustawowych, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarbowi Państwa.

Miliony złotych na inwestycje dla Szpitala Powiatowego w Chrzanowie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska