Kurs na wielokulturowość, czyli zajęcia dla animatorów kultury w Krakowie

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W ramach Krakowskiego Archipelagu Kultury odbędzie się cykl specjalnie przygotowanych szkoleń dla animatorów i edukatorów z krakowskich instytucji kultury.
W ramach Krakowskiego Archipelagu Kultury odbędzie się cykl specjalnie przygotowanych szkoleń dla animatorów i edukatorów z krakowskich instytucji kultury. Centrum Kultury Podgórza
Udostępnij:
Kurs na wielokulturowość jest hasłem tegorocznej edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury – programu edukacji kulturowej skierowanego do edukatorów i animatorów tej branży w Krakowie. Właśnie ruszyła rekrutacja do programu.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

Uczestnicy programu będą mogli wybrać z szerokiej puli zaplanowanych warsztatów i szkoleń, wziąć udział w konkursie grantowym, a także zrealizować wraz z pozostałymi uczestnikami inicjatywę na rzecz promocji wielokulturowości w Krakowie. W ramach Krakowskiego Archipelagu Kultury odbędzie się cykl specjalnie przygotowanych szkoleń dla animatorów i edukatorów z krakowskich instytucji kultury, młodzieżowych domów kultury, organizacji pozarządowych, szkół, świetlic środowiskowych i innych podmiotów prowadzących edukację kulturową. Warsztaty i szkolenia poświęcone będą tematyce wielokulturowości i różnym aspektom edukacji kulturowej. Kolejnymi etapami programu będzie wspólnie przygotowane wydarzenie kulturalne, konkurs grantowy dla uczestników projektu, a całość zwieńczy konferencja.

– Krakowski Archipelag Kultury ma być przede wszystkim okazją do spotkania się środowiska edukatorów i animatorów kultury. Zależy nam, by uczestnicy programu mieli okazję do wymiany doświadczeń, inspirowania się i nawiązania relacji, które pozwolą później na wspólne realizowanie projektów z zakresu edukacji kulturowej - mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza, które organizuje wydarzenie.

Szkolenia i warsztaty będą odbywały się w dwudniowych blokach. Pierwsza część warsztatowa zaplanowana jest na 18-19 lutego Rozpocznie się ona inauguracyjnym spotkaniem uczestników programu z przedstawicieli Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia krakowskiego urzędu oraz Stowarzyszenia INTERKULTURALNI PL. Wśród szkoleń zaplanowano m.in. warsztat przygotowany przez Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie oraz szkolenie wprowadzające. Tematem przewodnim drugiego bloku szkoleniowego zaplanowanego na 24-25 marca będzie „Wielokulturowość czy różnorodność kulturowa w Krakowie. Historia i współczesność”. Warsztaty prowadzone przez specjalistów m.in. z Centrum Społeczności Żydowskiej poświęcone będą różnym aspektom edukowania w zakresie różnorodności kulturowej.

Natomiast między 22 a 23 kwietnia odbędą się warsztaty dotyczące społeczeństwa otwartego i integracji wielokulturowych społeczności, a także dobrych praktyk w zakresie wymiany kulturowej. Ostatni blok szkoleniowy poświęcony akulturacji odbędzie się 13-14 maja. W jego ramach obędą się spotkania z przedstawicielami różnych narodowości, a także powstanie mapa wielokulturowego Krakowa. Na zakończenie cyklu szkoleniowego odbędzie się warsztat poświęcony przygotowaniu wniosku do konkursu projektów.

Każdy z bloków szkoleniowych zakończony zostanie spotkaniem „Sieciownika”, nieformalnej grupy złożonej z animatorów i edukatorów biorących udział w programie Krakowski Archipelag Kultury. Celami grupy będzie stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy, a także opracowywanie koncepcji wspólnej inicjatywy, która w formie pikniku odbędzie się 25 czerwca na bulwarze Wołyńskim lub Plantach im. Floriana Nowackiego. Po zakończeniu cyklu szkoleń uczestnicy projektu zrealizują wspólnie przygotowywaną w ramach „Sieciownika” inicjatywę, a następnie będą mogli zgłosić propozycje wydarzeń z zakresu edukacji kulturowej do konkursu grantowego.

Osoby zainteresowane dołączeniem do programu mogą zgłosić chęć udziału, wypełniając deklarację, którą należy przesłać na adres e-mail: [email protected] lub dostarczyć do Centrum Kultury Podgórza przy ul. Sokolskiej 13 w Krakowie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie