Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipiec w literackim centrum. Premiery książkowe, festiwalowe spotkania i kino

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W lipcowym programie literackim Pałacu Potockich znalazły się m.in. spotkania autorskie i debaty okołoliterackie.
W lipcowym programie literackim Pałacu Potockich znalazły się m.in. spotkania autorskie i debaty okołoliterackie. Konrad Kozlowski/Polskapress
Otwarte w pierwszej połowie czerwca kulturalne centrum w Pałacu Potockich przygotowało bogaty program wydarzeń na lipiec. Przy Rynku Głównym 20 odbędą się spotkania Festiwalu Miłosza, literackie dyskusje i premiery książek, nie zabraknie polskiego kina i kreatywnych warsztatów dla najmłodszych.

FLESZ - Czwarta fala – czy i gdzie uderzy?

od 16 lat

Lipiec przyniesie możliwość spotkania z Jackiem Dehnelem, Justyną Bargielską, Andrzejem Sosnowskim, Urszulą Zajączkowską oraz innymi autorami, którzy będą gościć na Festiwalu Miłosza w najbliższy weekend, między 9 a 11 lipca. Festiwal zainauguruje w piątek spotkanie z białoruskim poetą, tłumaczem i krytykiem literackim – Andrejem Chadanowiczem. Tradycyjny wykład mistrzowski w tym roku wygłosi natomiast prof. Joanna Zach z Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza.

Kto jednak nie będzie mógł uczestniczyć w literackim programie przygotowanym na weekend, być może zainteresuje się kolejnym spotkaniem wokół książek objętych patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO, którego gościem będzie Edward Pasewicz. To autor powieści "Pulverkopf" podejmującej temat obsesyjnego poszukiwania prawdy o losach niemieckiego kompozytora Norberta von Hannenheima.

Dwa dni później, 14 lipca o godz. 18 w mury Pałacu Potockich powróci cykl „Wyszukaj Klasyka”. Jego bohaterem będzie Tadeusz Boy-Żeleński (1874–1941), tłumacz literatury francuskiej, krytyk, satyryk i publicysta, a dla Krakowa autor-instytucja, niezastąpiony kronikarz doby Młodej Polski, a zarazem jedna z najbardziej postępowych postaci życia społecznego w międzywojniu. W tym roku przypada 80. rocznica jego tragicznej śmierci. W spotkaniu wezmą udział Monika Śliwińska i Marcin Wilk.

Z kolei w czwartek 15 lipca o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie o „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek” (Znak 2021), czyli nowym wyborze opowiadań Kornela Filipowicza, które pokazują autora nie tylko jako arcymistrza krótkiej formy, ale przede wszystkim jako twórcę na dzisiejsze czasy; współczesnego i uniwersalnego. W rozmowie udział wezmą Agnieszka Dauksza i Justyna Sobolewska.

Kolejnej książki objętej patronatem KMLU będzie dotyczyć dyskusja zaplanowana na 19 lipca. W rozmowie zainspirowanej książką Marieke Lucas Rijneveld goście - Natalia Sarata, Maja Heban i Miko Czerwiński - skupią się wokół pytania, jak budować nowe narracje w obliczu nieprawdopodobnej kumulacji przemocy, transfobii i homofobii. Będzie to także drugie wydarzenie w ramach nowego cyklu comiesięcznych debat „W(y)kluczenia” poświęconych sytuacji mniejszości, polityce troski, prawom kobiet, społecznym i ekonomicznym nierównościom.

Na spotkaniach i debatach okołoliterackich program wydarzeń się nie kończy, bo na jeden dzień w miesiącu Pałac Potocki zamienia się w kameralną salę kinową. Tym razem pokaz w ramach cyklu „Kinematograf w Pałacu Potockich” organizowanego wspólnie z Kinem Pod Baranami odbędzie się na dziedzińcu kamienicy 20 lipca o godz. 21. Widzowie zobaczą "Romans prowincjonalny" w reżyserii Krzysztof Wierzbiańskiego na podstawie opowiadania Kornela Filipowicza. Projekcję filmu poprzedzi specjalne wprowadzenie, które przygotuje poeta Wojciech Bonowicz.

Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych. Lipiec w Pałacu Potockich to także coniedzielne spotkania dla rodzin z dziećmi. Na cykl „Literackie Chwile” złożą się kreatywne warsztaty inspirowane książkami „Tuli-pucho-kłaczek” Beatrice Alemagny (11 lipca, godz. 11.30–12.45), „Popatrz w niebo część 2” Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej, „Tańcz, córko Księżyca!” Kouam Tawy. Program warsztatów tworzony jest we współpracy z Domem Kultury INSPIRO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska