„Londyn Żywy” jest nawiązaniem do serii wydawniczej pisarzy na wychodźstwie, a także poświęconej takim klasykom literatury, jak m.in.: Wyspiańskiemu, Norwidowi, Mickiewiczowi, czy Sienkiewiczowi.
Londyn – miejsce symboliczne, a zarazem realne, gdzie od lat 40. po lata 90. XX wieku rozwijała się kultura polska poza zasięgiem komunistycznej cenzury.
Prezentowane dwanaście portretów autorstwa słynnej artystki, malującej m.in. królewską rodzinę, zostało przedstawionych w niecodziennym ujęciu graficznym, tworząc pastelową kolekcję różnorodnych twarzy. Dobór portretów modeli był podyktowany nie tylko poziomem dorobku ich twórczości literacko-intelektualnej i osiągnięć redakcyjnych, ale również skupia się na postaciach przede wszystkim świata kultury, nie tylko polityki. Portrety przedstawiają Zygmunta Nowakowskiego, Stefana Zachorskiego, Adama Pragiera, Mieczysława Grychawskiego, Józefa Machiewicza, Barbarę Topolską, Jana Lechonia, Jana Bielatowicza, Karola Zbyszewskiego, Ignacego Matuszewskiego, Ryszarda Wragę i Mariana Hemara.
Barbara Kaczmarowska-Hamilton to artystka, która urodziła się w Sopocie, a w Gdańsku uzyskała dyplom na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała w Accioto mila di Bella Arti w Wenecji i w Rzymie. Ulubioną jej techniką malarską jest pastel. W swojej twórczości malowała m.in. prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, gen. Klemensa Rudnickiego, Stefana Balińskiego, Leszka Kołakowskiego, Normana Devisa.
Wystawa czynna będzie do końca grudnia, a jej pomysłodawcą jest Paweł Chojnacki – pracownik naukowy Biura Badań IPN w Krakowie.
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Te krakowskie licea uczą najefektywniej. Oto ranking szkół sukcesu
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Dantejskie sceny pod nowym sklepem w Krakowie. Okolica Bonarki sparaliżowana
- Wielka awantura o nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym. Oceńcie je sami
- Historyczna chwila. Tunel na zakopiance wreszcie otwarty dla kierowców!
