Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają pomysł na to, jak okiełznać Wątok

Paweł Chwał
Z lewej widać tereny notorycznie zalewane przez Wątok, a obok to, jak zmieni się sytuacja po wybudowaniu polderów
Z lewej widać tereny notorycznie zalewane przez Wątok, a obok to, jak zmieni się sytuacja po wybudowaniu polderów Fot. materiały firmy Coneco-BCE
Jest gotowa koncepcja zagospodarowania Wątoku i jego dopływów w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć skutki powodzi. To pierwszy krok do okiełznania potoku, który co roku daje się we znaki mieszkańcom gmin Ryglice i Skrzyszów oraz tarnowianom.

Czytaj także: Młodzi Małopolanie nie chcą chodzić do kościoła

Koncepcja powstawała ponad pół roku. Jej prezentacja została poprzedzona szerokimi badaniami i analizami tego, jak Wątok zachowuje się na co dzień, a jak wtedy gdy poziom wody gwałtownie wzrasta. - W kilku miejscach, gdzie potok naturalnie się rozlewa, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie suchych polderów, które mogłyby przejąć nadmiar wody - twierdzi Bartosz Ślizewski z firmy Coneco-BCE, jeden z autorów koncepcji.

Takie poldery mogłyby powstać m.in. w Szynwałdzie i Skrzyszowie Górnym. - Jestem już po wstępnych rozmowach z mieszkańcami i mam ich zgodę na właśnie takie zagospodarowanie ich działek - mówi wójt Marcin Kiwior. Wyjaśnia, że dzięki temu, iż pierwsza fala powodziowa zostałaby w porę osłabiona, Wątok nie stanowiłby już tak wielkiego zagrożenia dla reszty Skrzyszowa i samego Tarnowa. Podczas wczorajszej prezentacji koncepcji naciskał na wicemarszałka Małopolski i partnerów porozumienia, czyli przedstawicieli Tarnowa i Ryglic, by to zadanie zrealizować w pierwszej kolejności. - Ludzi interesują konkrety, a nie to, że się spotykamy i mówimy o tym, co zrobić, by Wątok już więcej nie wylewał. Im wcześniej uda się wprowadzić słowa w czyn, tym lepiej - przekonywał.

Autorzy koncepcji wytknęli m.in. to, że na Wątoku, a zwłaszcza na jego dopływach, większość przepustów i kładek nadaje się do wymiany, gdyż są niedrożne i blokują przepływ wody. - Pilnej interwencji wymaga na pewno całe koryto Strusinki - uważa Bartosz Ślizewski. Niedawno wymieniono tutaj przepust pod ul. Ostrogskich.

Zmienić trzeba też plany zagospodarowania przestrzennego. Obecne zezwalają m.in. na zabudowę w rejonie ulic Łanowej i Jagiellońskiej, mimo że Wątok wylewa tam regularnie.

Niewykluczone, że suche poldery powstaną w ciągu najbliższych dwóch lat. Na realizację pozostałych działań, wycenianych na 28 mln zł, niezbędne będą unijne pieniądze. Najpewniej te z puli na lata 2014-2020.

Gdzie z budują?

Suche poldery powstać mają nie tylko w gminie Skrzyszów, ale też obok ul. Droga do Huty w Tarnowie. Gdzie indziej planowane jest podniesienie brzegów, a w rejonie kościołka na Terlikówce wybudowanie muru oporowego.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska