"Na scenie Starego Teatru pojawił się już w wieku lat trzynastu w przedstawieniach Jerzego Jarockiego i Andrzeja Wajdy. Aktor harmonijnie łączy wyrazisty styl z mistrzostwem warsztatowym, wrażliwość i wysublimowane poczucie humoru z charakterystycznością. Znakomity głos, słuch absolutny, zdolności parodystyczne, opanowanie pantomimy połączone z aktorską wyobraźnią, temperamentem i autoironicznym dystansem – zaowocowały dziesiątkami ról w jego niepowtarzalnej interpretacji" - żegnał aktora Stary Teatr.
Mieczysław Grąbka stworzył na deskach Starego Teatru niezapomniane kreacje, współpracując z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Mikołaj Grabowski, Jerzy Jarocki czy Jerzy Grzegorzewski. Widzowie teatralni zapamiętali jego postać Żyda w "Weselu" Jana Klaty, u którego zagrał także Matadora Manuela i Kota Księcia Omara w "Weselu Hrabiego Orgaza" czy Regana w „Królu Learze”. Wcześniej zaś u Andrzeja Wajdy Mefisto-Kudlicz w „Nocy listopadowej”, Antoni Relski w „Z biegiem lat, z biegiem dni…”. Jerzy Grzegorzewski obsadził go w roli Nosa w „Weselu” oraz Konstantego z „Dziesięciu portretów z czajką w tle” wg Czechowa - to role, które w artystycznej karierze Mieczysława Grąbki miały szczególne znaczenie.
"Kwintesencja charakterystyczności. W kinie, w teatrze, w telewizji. Warunki, fizyczność, głos. Jowialny, tubalny głos, nie pomylisz z nikim. Tacy aktorzy są ważni, są potrzebni, zwłaszcza kiedy, jak Grąbka, są to także aktorzy znakomici" - pisze o Mieczysławie Grąbce krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.
Ważną częścią teatralnych dokonań Mieczysława Grąbki była także reżyseria. Przez lata Grąbka wystawiał spektakle dyplomowe studentów PWST, przede wszystkim widowiska muzyczne ze słynnym musicalem „Chicago” na czele.
Kreacje aktorskie Mieczysława Grąbki znają także widzowie z małego i dużego ekranu, z takich tytułów jak „Ile waży koń trojański?” i "Vinci" Juliusza Machulskiego, "Komornik" Feliksa Falka, czy nakręcone przez Dariusza Jabłońskiego na podstawie opowiadań Andrzeja Stasiuka „Wino truskawkowe".
Jego głosem mówi m.in. myping "Wyprawie profesora Gąbki".
Mieczysław Grąbka zmarł 1 kwietnia.
