Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca tworzone przez młodzież dla młodzieży. Na Ruczaju ruszyła Pracownia Młodych

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Mieszcząca się przy ul. Zachodniej 7/3a Pracownia Młodych została połączona z oddziałem młodzieżowym Biblioteki Kraków
Mieszcząca się przy ul. Zachodniej 7/3a Pracownia Młodych została połączona z oddziałem młodzieżowym Biblioteki Kraków Anna Kaczmarz / Polska Press
Pracownia Młodych na Zachodniej to nowe miejsce na mapie miasta otwarte dla młodych krakowian w wieku 13-26 lat. Bezpieczna przestrzeń, w której młodzież za darmo może spędzać wolny czas, miejsce spotkań, warsztatów, rozwijania zainteresowań. Połączona z oddziałem Biblioteki Kraków Pracownia Młodych działa na Ruczaju przy ul. Zachodniej 7/3a.

FLESZ - Co kupowali Polacy w 2020 roku?

Młodzi krakowianie od dawna wskazywali potrzebę takiego miejsca jak otwarta właśnie na Ruczaju Pracownia Młodych - niekomercyjnej przestrzeni do spotkań, nauki, spędzania wolnego czasu, miejsca dającego możliwość działania grupowego i rozwijania aktywności, działań społecznych.

- To miejsce tworzone przez młodych ludzi dla młodych ludzi - wyjaśnia Piotr Krzystek ze Stowarzyszenia Europe4Youth. - Można tu uzyskać interesujące młodzież informacje, można odrobić lekcje, nagrywać podcasty, rozwijać zainteresowania - na razie w bardzo niewielkim gronie ze względu na reżim sanitarny. Po pandemii będzie to także przestrzeń do organizacji różnego rodzaju wydarzeń tworzonych przez młodzież.

Kolorowa, nowoczesna przestrzeń na Zachodniej została przygotowana tak, by było to miejsce atrakcyjne dla młodych ludzi, w którym poczują się bezpiecznie i komfortowo. Pracownia połączona jest z oddziałem młodzieżowym Biblioteki Kraków dysponującym pokaźnym księgozbiorem przeznaczonym dla grupy wiekowej 13-26 lat wzbogaconym o komiksy, a z czasem mają pojawić się także gry planszowe. Komiksowy akcent znalazł się także w aranżacji miejsca - pomieszczenia Pracowni zdobią grafiki krakowskiego rysownika i twórcy komiksów Rafała Szłapy.

Operatorem miejsca zostało Stowarzyszenie Europe4Youth, ale o tym, jak wykorzystać miejsce, o rodzaju inicjatyw, które znajdą tu dla siebie przestrzeń mają decydować sami młodzi ludzie wskazując swoje potrzeby.

- Pracownia powstała po to, by młodzi mogli decydować, co chcą w nim robić, zapraszamy więc wszystkich, którzy chcą wpływać na to miejsce, jego program, by zgłaszali swoje pomysły - zachęca Piotr Krzystek. - W najbliższym czasie chcemy się skupić na działaniach online.

Docelowo Pracownia Młodych na Zachodniej będzie otwarta pięć dni w tygodniu przez cały rok. W obecnych warunkach Pracownia działa stacjonarnie we wtorki, czwartki i soboty (wymiennie z biblioteką) i online. Choć Pracownia mieści się na Ruczaju jest otwarta dla młodych mieszkańców z całego miasta.

Otwarta właśnie na Ruczaju Pracownia Młodych to drugie tego rodzaju miejsce w Krakowie. W październiku ubiegłego roku rozpoczęła działalność Pracownia Młodych na os. Piastów 22. Tego rodzaju inicjatywy miejskie są efektem realizacji programu Młody Kraków 2.0. adresowanego do krakowskiej młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska