W połowie lipca na Grzegórzkach został otwarty park kieszonkowy. Zaangażowanie mieszkańców i głosy oddane w ramach budżetu obywatelskiego doprowadziły do tego, że dziki parking pomiędzy budynkami przy ul. Fabrycznej zamienił się w zieleniec przyjazny mieszkańcom.
Rozmowy o powiększenie parku przy Fabrycznej trwają od 3 lat
W 2019 r. poprzez inicjatywę obywatelską i uchwały Rady Miasta Krakowa, Minister Infrastruktury i władze miasta zdecydowały, aby działki w rejonie ul. Fabrycznej nie zostały sprzedane, co tym samym otworzyło drogę do stworzenia w tym miejscu ogólnodostępnego parku. - Kiedy w 2020 r. projekt wygrał w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa, liczyliśmy na szybką finalizację rozmów ws. przejęcia działek przez Gminę Miejską Kraków, ale niestety jak widać do dnia dzisiejszego nie udało się wypracować porozumienia - podkreśla w złożonej petycji radny Łukasz Maślona.
- Korespondencja na linii Urząd Miasta Krakowa, a PKP trwa już ponad 3 lata. PKP odpowiada, że jest zainteresowane, miasto także, że wstępnie jest na "tak", jednak ciągle brakuje finalizacji. Dlatego ta petycja też jest takim przypomnieniem o podjęcie szybszych działań - informuje radny. - W tym miejscu powstają jak grzyby po deszczu nowe biurowce, ale jest też już istniejąca zabudowa mieszkaniowa, więc użytkowników tego terenu jest bardzo dużo, a zieleni jak na lekarstwo. Zdaję sobie sprawę, że w Krakowie czas biegnie wolniej, ale 3 lata na domknięcie transakcji to już wystarczająco długi okres - dodaje.
Radny zaznacza, że rozmowy pomiędzy Urzędem Miasta Krakowa, a PKP dotyczyły dwóch działek, natomiast złożona petycja dotyczy czterech.
Zbieranie głosów pod petycją
Teraz mieszkańcy domagają się powiększenia parku o 1,2 ha terenów zielonych.
- Apelujemy do Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego o zabezpieczenie środków w budżecie miasta na ten cel, a do władz spółki PKP S.A. o jak najszybsze przystąpienie do sprzedaży lub zamiany gruntów, które powiększą obszar parku o dodatkowe 1,2 hektara terenów, a to ponad 7 razy więcej niż dotychczasowa powierzchnia parku przy Fabrycznej - czytamy w petycji.
Na możliwe problemy związane z poszerzeniem parku o 1,2 ha zwraca uwagę radny Grzegorz Finowski, który już w 2017 roku apelował, aby tereny opisane w petycji objęte zostały ochroną przyrody jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy.
- Naturalne jest, że rozszerzenie tego parku jest możliwe i trzeba tego dokonać, jednak nie ma możliwości, aby uzyskać cały teren oznaczony zieloną linią na planie petycji (widoczny na zdjęciu w galerii przyp. red.) na stricte park, ponieważ w miejscowym planie jest wpisana droga dla rowerów DDR łącząca al. Pokoju z ul. Mogilską, chodniki, poza tym są tam prywatne garaże, oraz budynek Fabryczna 16 - zaznacza radny Finowski.
Z parkingu w zieleniec
Przypomnijmy, że pomimo tego, że na wcześniejszych terenach parku kieszonkowego rozwinął się bogaty drzewostan, to teren nie był dostępny dla mieszkańców, a na miejscu poza dzikim parkingiem znajdowało się wysypisko śmieci, co niszczyło rosnącą tam zieleń.
Po wygranej projektu w Budżecie Obywatelskim w 2020 roku w dzielnicy Grzegórzki przystąpiono do prac związanych z tworzeniem parku. Pierwszym etapem było stworzenie projektu wraz z koncepcją parku. Po przystąpieniu do prac kluczowym elementem było ściągnięcie starej betonowej nawierzchni. Po oddaniu parku w lipcu 2022 roku w ogrodzie do dyspozycji mieszkańców oddano ogród deszczowy, ławki oraz altanę z zielonym dachem. Zastosowano także rozwiązania mające na celu retencję wody opadowej. Pojawiły się urządzenia do zabawy i rekreacji oraz posadzono kilka tysięcy nowych roślin.
Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Te krakowskie licea uczą najefektywniej. Oto ranking szkół sukcesu
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Dantejskie sceny pod nowym sklepem w Krakowie. Okolica Bonarki sparaliżowana
- Wielka awantura o nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym. Oceńcie je sami
- Historyczna chwila. Tunel na zakopiance wreszcie otwarty dla kierowców!