Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość i cyberprzemoc

ksiądz Robert Nęcek
Papież Franciszek zwrócił uwagę na konieczność wprowadzania miłosierdzia w środowisko cyfrowe, które coraz częściej staje się przestrzenią linczu moralnego. Wielu uczniów korzysta z komunikatorów internetowych, by upokarzać rówieśników. Czaty, Facebook, MySpace i poczta elektroniczna przyczyniły się do wybuchu epidemii cyberprzemocy. Zjawisko to - zauważane także w życiu osób dorosłych - jest niebezpieczne, a lekceważone może prowadzić do cyberstalkingu, czyli prześladowania osób.

Nieprzypadkowo Franciszek podkreśla, że trzeba wyeliminować wszelkie formy zamknięcia i pogardy, odrzucając dyskryminację i przemoc. „Niemoralność sprawia, że traci się poczucie wstydu, które strzeże prawdy, dobroci, piękna. Niemoralny często nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu, dokładnie jak ktoś, kto ma nieświeży oddech i nie czuje tego” - mówi Franciszek.

Dlatego warto postawić na miłosierdzie. Franciszek proponuje więc przymierze między komunikacją a miłosierdziem. Spotkanie to będzie owocne jedynie wtedy, kiedy zrodzi się wzajemna bliskość, a bliskość jest troską, która pociesza, uzdrawia i świętuje.
W świecie spolaryzowanym i podzielonym „miłosierne komunikowanie się oznacza przyczynianie się do dobrej woli, wolnej i solidarnej bliskości między dziećmi Bożymi i braćmi w człowieczeństwie”.

Solidarna bliskość to umiejętność pomagania ludziom w stawaniu się bardziej ludzkimi, a jest to możliwe, gdy udawanie ustąpi miejsca miłości. Udawanie stwarza patologię „pracy nauczyciela, dziennikarza, człowieka nauki, lekarza, rządzących i rządzonych”. Tymczasem miłość autentycznie stwarza chęć do życia i angażowanie się w nie.

Co więcej, trzeba pamiętać, że jedynie miłość nadaje życiu kształt prawdziwie ludzki. Z tej racji papież zauważył, że miłość „wskazuje uczucie, łaskę, dobroć. Nie jest to miłość z telenoweli. Jest to miłość, która robi pierwszy krok, która nie zależy od ludzkich zasług, ale wypływa z bezinteresowności. Jest to Boża troskliwość, której nic nie może powstrzymać, nawet grzech, ponieważ potrafi wznieść się ponad grzech, pokonać zło i je wybaczyć”.

Z takiej postawy miłości wypływają pokora, radość i siła. Te trzy zawsze idą razem.

Autor jest rzecznikiem prasowym Archidiecezji Krakowskiej i kierownikiem Katedry Edukacji Medialnej UP Jana Pawła II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska