Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Będą odwiedzać nie tylko Miejsca Pamięci
Przyjazdy zorganizowanych grup młodzieży izraelskiej zostały zawieszone w czerwcu ub. roku przez rząd Izraela. Powodem były oczekiwania Polski dotyczące m.in. udziału w nich uzbrojonych ochroniarzy, które m.in. tworzyły fałszywy przekaz o Polsce młodym ludziom z Izraela. Nie mieli oni też okazji, by zapoznać się z historią tysiącletnich stosunków polsko-żydowskich i byli izolowani od polskich rówieśników.
Teraz to ma się zmienić. Programy edukacyjnych wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie miejsc pamięci związanych z historią Holokaustu, ale także nauczanie o historii Polski, w tym tysiącletnim dziedzictwie Żydów polskich i relacjach polsko-żydowskich. Nie będą im już towarzyszyć uzbrojeni izraelscy funkcjonariusze. Porozumienie przewiduje, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grup młodzieży będzie spoczywał na kraju przyjmującym.
- Podpisanie porozumienia jest bardzo dobrą informacją, bo oznacza, że w ramach grup organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Izraela Miejsce Pamięci Auschwitz znów będzie odwiedzało w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy izraelskiej młodzieży - mówi Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Jak dodaje, placówka jest przygotowana, m.in. jeśli chodzi o własnych przewodników oprowadzających w języku hebrajskim. Pod tym kątem współpracuje także ze stroną izraelską.
Przed pandemią młodzież izraelska stanowiła ok. 1,2 procent odwiedzających muzeum, czyli ok. 27 tys. osób rocznie. To ok. połowy osób, które przyjechały z Izraela w 2019 r. Był on rekordowy pod względem ogólnej frekwencji odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz, która przekroczyła 2,3 mln osób.
Przyjadą poznać także historię żydowskich mieszkańców Oświęcimia
Z zadowoleniem polsko-izraelskie porozumienie przyjęto także w Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu, do którego także trafiała duża część grup z Izraela. - Przed pandemią Covid-19, a potem wspomnianym wstrzymaniem przyjazdów zorganizowanych grup naszą placówkę odwiedzało kilka tysięcy młodych osób z Izraela rocznie - zaznacza Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego, który spodziewa się, że znów będzie ono tak licznie odwiedzane.
Jak dodaje, tutaj młodzież izraelska ma możliwość poznania blisko pięciu wieków historii społeczności żydowskiej w Oświęcimiu, która jest częścią wspólnych tysiącletnich dziejów polsko-żydowskich. Przed wybuchem wojny społeczność żydowska stanowiła połowę mieszkańców miasta.
Dodatkowo będzie to dla niej okazja do zobaczenia także współczesnego Oświęcimia, co powinno sprzyjać odczarowaniu jego wizerunku, jako miejsca kojarzonego wyłącznie z Holokaustem.
Ważną częścią tych programów i poznawania wspólnej historii będzie oczywiście także pobyt w Krakowie, m.in. na krakowskim Kazimierzu. Chodzi o pokazanie młodym Izraelczykom Polski jako kraju, z którego wywodzi się wielu ich przodków.
Poprawa relacji polsko-izraelskich ucieszyła także przedstawicieli branży turystycznej w Krakowie. Przed pandemią to właśnie tutaj dla turystów z Izraela była baza wypadowa do Oświęcimia, gdzie byli zawożeni przez krakowskich przewoźników.
Porozumienie podpisane przez ministrów Raua i Cohena przewiduje także organizacje wizyt edukacyjnych młodzieży polskiej w Izraelu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Historia Chełmka i jego mieszkańców zapisana na zdjęciach w starych albumach
- Tak wyglądał Zator 100 lat temu!
- Radosne powitanie wiosny nad Sołą w Oświęcimiu. Marsz z marzannami z zamku na bulwary
- Nowa Biedronka w Oświęcimiu. Otwarcie sklepu już wkrótce. Zdjęcia
- Na os. Stare Stawy w Oświęcimiu powstaje żłobek i przedszkole dla blisko 200 dzieci
- Pijany ojciec wiózł synów samochodem. Drugi przysypiał na ławce, a 5-latka płakała
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
