Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moje miasto. 10 wielkich wyzwań dla Krakowa i nowego prezydenta

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Kraków w najbliższych latach czeka wiele wyzwań.
Kraków w najbliższych latach czeka wiele wyzwań.
W Krakowie czekają nas wielkie zmiany. W kwietniu po ponad 22 latach zostanie wybrany nowy prezydent. Kandydaci, którzy już zgłosili się do wyborczej rywalizacji są coraz bardziej aktywni. Dyskusja może rozchodzić się w różnych kierunkach, ale jest 10 drogowskazów, których nie powinno się lekceważyć.

Jedna z najważniejszych decyzji dotyczy transportu. 10 lat temu krakowianie w referendum opowiedzieli się za budową metra. Czas wreszcie spełnić ten postulat. Najważniejsze to znalezienie źródła dofinansowania tego przedsięwzięcia, bo sam Kraków miliardowych kosztów nie udźwignie. Poratować może rząd i Unia Europejska.

Podobnie jest w przypadku tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej z tunelem pod wzgórzem św. Bronisławy, które znacznie odciążyłyby centrum od ruchu samochodowego. Tu też potrzebne jest wykazanie się w pozyskaniu zewnętrznego wsparcia.

Trzeba też w końcu ustalić z rządem, czy budujemy Kanał Krakowski i Dębniki stają się wyspą, czy też po ponad 100 latach żegnamy tę wizję i można odblokować tereny, przykładowo pod zieleń.

Należy również znaleźć sposób na rekordowe ceny mieszkań. Przydałoby się wyznaczyć miejsca, gdzie można stawiać nowe bloki i zastanowić się, czy nie budować wyżej, aby pozostawić więcej miejsca na przewietrzanie i drzewa, zamiast tworzyć betonowe, kilkupiętrowe parawany.

Kolejny postulat to parkowy Kraków, ale nie kilka drzewek i krzewów, tylko projekt na miarę Parku Jordana z końca XIX wieku.

Czas też zadecydować, jak ma wyglądać Nowe Miasto w rejonie Rybitw i tereny po nowohuckim kombinacie, bo to są obszary dające możliwość rozwoju w najbliższych latach.

Stare Miasto i Kazimierz pod względem atrakcyjnej przestrzeni do życia się zwija, kosztem ruchu turystycznego. Potrzebna jest skuteczna, a nie pozorowana akcja powrotu mieszkańców w okolice Wawelu, bo chyba nie chcemy tam skansenu z lunaparkiem.

Na Górce Narodowej zostanie otwarty parking park&ride na 460 aut, z którego można się przesiąść na tramwaj i autobus. Tak powinno to wyglądać przy wszystkich większych trasach wjazdowych do miasta.

Obiektów kultury nam nie brakuje. Przydałby się jednak jeszcze nowy teatr, jak ten w Szczecinie z wieloma salami, m.in. szekspirowską, włoską, kameralną.

A na dobry początek trzeba dopilnować, by nieruchome schody przy dworcu autobusowym w końcu zaczęły działać. Niech to będzie pierwszy, mały symbol wielkich przemian, pokazanie, że w Krakowie jednak się da.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska