FLESZ - Co możemy zrobić, by nie dać się COVID-19?
- Bardzo doceniamy dotychczasowe zaangażowanie naszych widzów w aukcje na Allegro, ale ze względu na wielkość obiektu i jego zabytkowy charakter oraz restrykcje trwające kilka miesięcy odrobienie strat wydaje się niemożliwe. Nie ukrywamy, że "Cegiełka dla Kijowa" miała nas wesprzeć, ale jednocześnie chcieliśmy o sobie przypomnieć, dać znak, że walczymy dalej, i że będzie do czego wracać. Licytacje cieszą się popularnością, dlatego na pewno jeszcze trochę potrwają - wyjaśnia Anna Cielusek z kina Kijów.
Wyjątkowy plakat filmowy, gadżety z wydarzeń, taśma projekcyjna, a nawet kinowy fotel - nie tylko wielbiciele Kijowa mogą licytować przedmioty związane z kinem, by wesprzeć instytucję, która od listopada nie ma możliwości zarabiania. Aukcje Allegro, na których od połowy stycznia można licytować przedmioty cieszą się dużym zainteresowaniem, ale to kropla w morzu potrzeb Kijowa.
- Aby wszystko mogło wrócić do normy, musimy się otworzyć. Restrykcje bardzo mocno odbiły się na kondycji kina, w którym działa 5 sal. Konkurowanie z multipleksami od lat jest bardzo trudne, dlatego w Kijowie oprócz filmów można było zobaczyć koncerty i spektakle teatralne, które znacząco wpływały na budżet kina. Bez tych aktywności zostały same koszty, które są monstrualne z uwagi na wielkość obiektu i jego zabytkowy charakter. Dopiero wtedy, po powrocie do wszystkich aktywności, będziemy mogli mówić o poprawie sytuacji kina - mówi Anna Cielusek.
Kijów jest największym w Krakowie zabytkowym obiektem. Uznawane dziś za arcydzieło architektury modernistycznej kino powstało w 1967 roku jako element jednego zespołu z hotelem Cracovia. Budynek projektował architekt Witold Cęckiewicz, a wnętrza Krystyna Zgud-Strachocka. Tu znajduje się największa mozaika w Krakowie.
Gdy powstało, było największym kinem w Krakowie, z salą na 960 widzów i najnowocześniejszym w Polsce. Pierwszym seansem w Kijowie była adaptacja powieści Lwa Tołstoja „Wojna i pokój”, którą krakowianie mogli zobaczyć 6 listopada 1967 roku. Dziś Kijów jest miejscem festiwali, koncertów, wydarzeń kulturalnych. W ostatnich miesiącach opustoszałe wnętrza kina przy ul. Krasińskiego już w najbliższy weekend będą mogły się zapełnić - na razie tylko w połowie. Zanim do Kijowa przyjdą widzowie, w jego wirtualnych salach można spędzić weekend z Almodovarem.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
