Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem uhonorowane nagrodą "Giganci Kultury 2023"

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
- To bardzo miłe, że nasze działania i zaangażowanie jest zauważane i doceniane – mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Muzeum zdobyło właśnie nagrodę „Giganci kultury 2023”.
- To bardzo miłe, że nasze działania i zaangażowanie jest zauważane i doceniane – mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Muzeum zdobyło właśnie nagrodę „Giganci kultury 2023”. Marcin Szkodziński
- To dla nas bardzo miłe i zaskakujące wyróżnienie. To cieszy, że nasze działania i zaangażowanie jest zauważane i doceniane – mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Muzeum zdobyło właśnie nagrodę „Giganci kultury 2023”.

„Giganci Kultury” organizowany jest przez Polska Press Grupa. Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach. Uroczysta gala „Gigantów Kultury 2023” odbyła się w środę na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Uroczystość poprowadzili Anna Popek oraz Aleksander Sikora, a występami uświetnili ją Natalia Sikora, Janusz Radek oraz Piotr Cugowski. W wydarzeniu wziął udział także prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W kategorii „Przestrzeń kultury” główną nagrodę zdobyło Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

- Wiele do tej pory udało się zrobić, ale to nie koniec . Cały czas jesteśmy w długim procesie projektów i zmian. Ale to bardzo miłe, że ktoś z zewnątrz to widzi i docenia. Bo w końcu nie robimy tego dla siebie, ale dla innych, by mogli zobaczyć nasze zbiory, podziwiać, poznać kulturę, sztukę i historię tego regionu – mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

To największa instytucja kultury na cały Podhalu. Muzeum powstało ponad 130 lat temu. - Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się w roku 1888 w gronie przyjaciół Tytusa Chałubińskiego (1820-1889), którzy pragnęli uczcić jego zasługi jako odkrywcy wartości leczniczych Zakopanego, wybitnego warszawskiego lekarza, uczonego i społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny. Aby zrealizować ten pomysł, założyciele powołali Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jednym z zadań Towarzystwa było szukanie środków, sposobów urządzenia i rozwoju muzeum. Najstarsze zbiory, na które składały się kolekcje: botaniczna, geologiczna, zoologiczna oraz etnograficzna i zaczątek biblioteki, zgromadzone zostały drogą darów i kupna całych kolekcji z rąk prywatnych zbieraczy. Pierwsza ekspozycja mieściła się w wynajętym przez Towarzystwo, nieistniejącym już dziś domu przy Krupówkach – informuje dumnie samo Muzeum.

Obecnie jest to duża i nowoczesna instytucja. Posiada 11 filii w Zakopanem, ale także w Czarnej Górze, Jurgowie, Chochołowie oraz Łopusznej. W trackie modernizacji jest kolejna filia, która znajdzie się w budynku „Palace” – gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo, a Niemcy mordowali, katowali i więzili tysiące osób. Muzeum ma być poświęcone tym mrocznym czasom. W niedalekiej przyszłości powstanie także muzeum taternictwa i narciarska – w budynku dawnej szkoły muzycznej w centrum Zakopanego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło ten budynek od miasta Zakopane i przekazało Muzeum Tatrzańskiemu. W ostatnich latach Muzeum przeprowadziło duży projekt modernizacji swoim filii. Generalny remont przeszedł m.in. gmach główny Muzeum przy Krupówkach, czy Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka.

Muzeum Tatrzańskie jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

Nowy dworzec autobusowy wygląda na niemal gotowy. Na wiatach przystankowych pojawiły się stare zdjęcia ilustrujące Zakopane sprzed 100 lat

Nowy dworzec autobusowy w Zakopanem niemal gotowy. Wraca też...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska