„Giganci Kultury” organizowany jest przez Polska Press Grupa. Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach. Uroczysta gala „Gigantów Kultury 2023” odbyła się w środę na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Uroczystość poprowadzili Anna Popek oraz Aleksander Sikora, a występami uświetnili ją Natalia Sikora, Janusz Radek oraz Piotr Cugowski. W wydarzeniu wziął udział także prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
W kategorii „Przestrzeń kultury” główną nagrodę zdobyło Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.
- Wiele do tej pory udało się zrobić, ale to nie koniec . Cały czas jesteśmy w długim procesie projektów i zmian. Ale to bardzo miłe, że ktoś z zewnątrz to widzi i docenia. Bo w końcu nie robimy tego dla siebie, ale dla innych, by mogli zobaczyć nasze zbiory, podziwiać, poznać kulturę, sztukę i historię tego regionu – mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
To największa instytucja kultury na cały Podhalu. Muzeum powstało ponad 130 lat temu. - Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się w roku 1888 w gronie przyjaciół Tytusa Chałubińskiego (1820-1889), którzy pragnęli uczcić jego zasługi jako odkrywcy wartości leczniczych Zakopanego, wybitnego warszawskiego lekarza, uczonego i społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny. Aby zrealizować ten pomysł, założyciele powołali Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jednym z zadań Towarzystwa było szukanie środków, sposobów urządzenia i rozwoju muzeum. Najstarsze zbiory, na które składały się kolekcje: botaniczna, geologiczna, zoologiczna oraz etnograficzna i zaczątek biblioteki, zgromadzone zostały drogą darów i kupna całych kolekcji z rąk prywatnych zbieraczy. Pierwsza ekspozycja mieściła się w wynajętym przez Towarzystwo, nieistniejącym już dziś domu przy Krupówkach – informuje dumnie samo Muzeum.
Obecnie jest to duża i nowoczesna instytucja. Posiada 11 filii w Zakopanem, ale także w Czarnej Górze, Jurgowie, Chochołowie oraz Łopusznej. W trackie modernizacji jest kolejna filia, która znajdzie się w budynku „Palace” – gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo, a Niemcy mordowali, katowali i więzili tysiące osób. Muzeum ma być poświęcone tym mrocznym czasom. W niedalekiej przyszłości powstanie także muzeum taternictwa i narciarska – w budynku dawnej szkoły muzycznej w centrum Zakopanego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło ten budynek od miasta Zakopane i przekazało Muzeum Tatrzańskiemu. W ostatnich latach Muzeum przeprowadziło duży projekt modernizacji swoim filii. Generalny remont przeszedł m.in. gmach główny Muzeum przy Krupówkach, czy Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka.
Muzeum Tatrzańskie jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego.
Nowy dworzec autobusowy w Zakopanem niemal gotowy. Wraca też...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]