MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Sądecczyźnie będzie kolejne uzdrowisko? O uzyskanie takiego statusu stara się Łabowa

Klaudia Kulak
Łabowa ma szansę stać się uzdrowiskiem. Cała nadzieja w miejscowości Kamianna
Łabowa ma szansę stać się uzdrowiskiem. Cała nadzieja w miejscowości Kamianna UG Łabowa
Są realne szanse, że Sądecczyzna będzie miała kolejne uzdrowisko. Gmina Łabowa znalazła się na liście nowych uzdrowisk, które mają powstać w województwie małopolskim. - Znaleźliśmy tam źródła, ale potrzebujemy jeszcze 2,5 mln złotych na odwierty i szczegółowe badania, aby wszystko potwierdzić - informuje poseł Patryk Wicher.

Do Muszyny, Krynicy-Zdroju, Piwnicznej-Zdroju, Rabki-Zdroju, Szczawnicy, Wapiennego, Kopalni Soli w Wieliczce, Żegiestowa, Wysowej oraz Krakowa Swoszowice, czyli uzdrowisk położonych na mapie województwa małopolskiego, ma szansę dołączyć gmina Łabowa.

Już od jakiegoś czasu sporo mówiło się o tym, że według mieszkańców na terenie miejscowości Kamianna są źródła wód leczniczych. Aby to potwierdzić wykonano próbne odwierty. Dzięki współpracy z ekspertami od złóż wód mineralnych i leczniczych wytypowano miejsca, w których je wykonano, i jak się okazało, dały one pozytywne wyniki.

Znaleziono złoża i gmina rozpoczęła starania o utworzenie strefy uzdrowiskowej. Jak informuje poseł Patryk Wicher, Łabowa znalazła się na liście gmin, które mogą starać się o status uzdrowiska. Do tego konieczne są jednak teraz szczegółowe badania.

Mowa tutaj o badaniach akustycznych, klimatycznych oraz potwierdzenie jakości wód i surowców mineralnych, które muszą występować, aby mogla powstać najpierw strefa uzdrowiskowa, a potem uzdrowisko.

- Chcielibyśmy, aby nie było to uzdrowisko oparte tylko na wodach mineralnych, ale również na miodach. Z niego słynie przecież Kamianna. Miodne uzdrowisko byłoby świetną marką - podkreśla Wicher.

Badania to jednak duży wydatek, a takich kosztów gmina nie jest w stanie ponieść samodzielnie. Może mieć jedynie mały wkład biorąc pod uwagę, że Łabowa to niewielka gmina, niezbyt zasobna w przedsiębiorców.

- Rozpoczęliśmy więc rozmowy z marszałkiem nad utworzeniem specjalnego funduszu, który mógłby wspierać te gminy na terenie małopolski, które chcą starać się o statut uzdrowiskowy. To nie są duże środki dla województwa, a dla tych gmin mogą stać się kołem zamachowym dla rozwoju - dodaje Wicher - Jeżeli to się uda zyskamy kolejną strefę ochrony uzdrowiskowej, a w przyszłości może uzdrowisko. Rozmawiamy o środkach na takie zadanie i mamy nadzieję, że to się uda.

Zadowolenia nie kryje Marta Słaby, wójt gminy Łabowa. - Chcemy, żeby w Gminie Łabowa było uzdrowisko, natomiast sam miód nie wystarczy. Dlatego chcemy poszukać źródeł wody. Mamy cztery miejsca na terenie gminy, w których mogą występować lecznicze wody, jednak należy wykonać głębsze odwierty i dokonać analizy fizykochemicznej, która wskaże pełny typ hydrogeochemiczny występujących tam wód. Całe przedsięwzięcie i wykonywanie odwiertów to duży koszt dlatego obecnie szukamy źródeł finansowania. Wyniki badań będą podstawą do złożenia wniosku o utworzenie strefy uzdrowiskowej - mówi

O tym, że to może się udać przekonany jest również Jan Golba, burmistrz Muszyny a jednocześnie prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Podkreśla on, że Kaminna ma odpowiednie dla uzdrowiska warunki: tereny zielone, bazę noclegową, coś co ją wyróżnia, czyli mód, a do tego struktura wsi pozwala łatwo wprowadzić strefy uzdrowiskowe.

- Apiterapeutyczne uzdrowisko to byłby hit na skalę krajową. W Polsce nie ma jeszcze takiego uzdrowiska, które wykorzystywałoby także lecznicze walory miodu i produktów pszczelich - zaznacza Golba. - Coraz więcej osób szuka też miejsc, gdzie można odzyskać równowagę psycho-fizyczną. To jest też przyszłość uzdrowisk.

Także mieszkańcy liczącej nieco ponad 220 mieszkańców Kamiannej mają nadzieję, że ich wioska zyska status uzdrowiska. Ich zdaniem podniosłoby to prestiż nie tylko miejscowości ale całej gminy. Byłby to też bodziec dla rozwoju wsi, a także nowych inwestycji.

- Spełniłoby się marzenie księdza Henryka Ostacha, który w 1960 roku zapoczątkował tutaj pasiekę. Chciał, żeby w Kamiannej powstało sanatorium apiterapii, nawet w tym celu wykupił 26 hektarów hali Jaworzynki - przypomina Jacek Nowak, który do Pasieki Barć trafił w 1986 roku, a w 1993 wykupił ją na własność. - U nas można odpocząć w ciszy, daleko od zgiełku miasta, bez zasięgu telefonii komórkowej. Status uzdrowiska pewnie by tego nie zmienił ale dał nowe możliwości. Nam pewnie bodziec do tego, żeby w końcu zacząć świadczyć zabiegi apiterapii. Od lat o tym myślimy.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska