https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na ulice Nowego Sącza wyjadą autobusy elektryczne. Miasto ogłosiło przetarg

Klaudia Kulak
Miasto chce kupić pięć nowych autobusów elektrycznych
Miasto chce kupić pięć nowych autobusów elektrycznych Zdjęcie ilustracyjne/ MPK Nowy Sącz
Wkrótce na sądeckie ulice wyjedzie 5 nowych autobusów elektrycznych. Miasto ogłosiło przetarg na zakup 8 metrowych i niskopodłogowych pojazdów oraz dwóch ładowarek, które znajdować się będą na terenie zajezdni oraz jednej ładowarki mobilnej. Firma, która wygra przetarg będzie miała na realizację zadania rok od momentu podpisania umowy, co oznacza, że w jesieni 2025 roku mieszkańcy będą się już poruszać nowymi elektrycznymi pojazdami.

Sądeckie MPK sukcesywnie powiększa swój tabor. W ostatnim czasie skupiło się głównie na kupnie autobusów zasilanych gazem CNG. Obecnie posiada ich 15, co stanowi 20 proc. wszystkich eksploatowanych pojazdów (jest ich w sumie 75).

Ekologiczny transport to również inwestycja w poprawę jakości powietrza w Nowym Sączu stąd spółka otwarta jest na każde innowacje, których efektem byłoby przyczynienie się do zmniejszenia emisji spalin.

W kwietniu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu testowało ponad 9-metrowy autobus elektryczny King Long produkowany w Chinach. Była to już kolejny marka, która oferowała zeroemisyjne pojazdy przeznaczone do publicznego transportu, jakie sprawdzane były na sądeckich drogach. Kilka miesięcy później na sądeckich drogach pojawiły się kolejne pojazdy.

Były to autobusy MAN NG734 Lion’s City 18E, które przypadły do gustu mieszkańcom. - Z pozycji pasażera to fajnie się jeździ elektrycznym autobusem. Przynajmniej cisza i spokój. W Krakowie jest ich sporo i ludzie są zadowoleni. Nie ma takich drgań jak w spalinowych - napisał jeden z pasażerów w mediach społecznościowych.

Masto zdecydowało się na zakup takich pojazdów. Wiadomo, że nowe autobusy będą miały łącznie 55 miejsc w tym 15 miejsc siedzących. W przetargu zaznaczono, że konstrukcja autobusu i zastosowane rozwiązania mają gwarantować co najmniej 10 lat eksploatacji przy założeniu średnio 60.000 km rocznego przebiegu.

W ramach zadania zakupione zostaną również ładowarki o mocy wyjściowej 120 kW z możliwością jednoczesnej pracy w trybie 2 x (60 kW) każda. Natomiast mobilna ładowarka wolnego ładowania o mocy regulowanie powinna mieć maksymalnie 60 kW.

Oferty składać będzie można do 7 listopada. Najważniejszym kryterium będzie tutaj cena.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska