Mowa o wystawie "Jedzenie w sztuce", która w MOCAK-u została otwarta w kwietniu tego roku. Wśród prezentowanych na ekspozycji dzieł 66. artystów znalazły się także fotografie Natalii LL, prezentowane zresztą już wielokrotnie w krakowskim muzeum.
Jak poinformował zarząd Fundacji ZW w MOCAK-u "po raz kolejny eksponowane są bardzo słabej jakości wydruki prac Natalii LL".
"Artystka nigdy w taki sposób nie eksponowała swoich prac. Kilka lat temu wyraziła zgodę instytucji aby ta mogła wykonać kopie ekspozycyjne w celu ochrony oryginałów i — niestety — od tego momentu rozpoczęła się „samowolka” dotycząca zmieniania wymiarów prac, technik wykonania, kontrastów na fotografiach etc." - donosi Fundacja Z.
Natalia LL, właściwie Natalia Lach-Lachowicz, uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich artystek intermedialnych i konceptualnych, zajmowała się malarstwem, fotografią, rysunkiem, sztuką performans i wideo. Jej twórczość włączała się w nurt feminizmu i body artu.
Prace artystki znalazły się w kolekcjach między innymi International Center of Photography w Nowym Jorku czy Musée National d’Art Moderne, Centre Georges Pompidou w Paryżu, a także w kolekcji MOCAK-u.
Kilka dni temu poprosiliśmy dyrektorkę Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, aby ustosunkowała się do zarzutów fundacji, niestety nie udało nam się, póki co, uzyskać komentarza Marii Anny Potockiej.
