Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wieża góruje już nad Chełmkiem
Projekt pod nazwą "Najodważniejszy z odważnych - budowa wieży widokowej im. Rtm. Witolda Pileckiego" to obecnie jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w Chełmku w cyklu dwuletnim. W tym roku na wzgórzu stanęła konstrukcja wieży.

- W kolejnym etapie przewidziane jest zagospodarowane całego terenu otoczenia wieży i wykonanie infrastruktury towarzyszącej - mówi Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.

Przebudowane będą także drogi w obrębie wzgórza Skała. Jak szacuje burmistrz, oddanie wieży do użytku powinno nastąpić zgodnie z planem w 2025 roku podczas wakacji.

Wartość całego projektu wynosi 5 mln 280 tys. zł z czego 2 mln 910 tys. zł pokryte zostanie z dofinansowania w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, którego gmina Chełmek jest jednym z uczestników.

Burmistrz Chełmka podkreśla, że obiekt w symboliczny sposób nawiązuje do bohaterskich losów rotmistrza Pileckiego, który dobrowolnie dał się aresztować, aby trafić do KL Auschwitz i zebrać, a potem przekazać światu informacje o tym, co działo się w tym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady. Jego trasa ucieczki z obozu przebiegała w niedalekiej okolicy.

Wieża na wzgórzu Skała w Chełmku
Wieża o wysokości ok. 30 m wraz z otoczeniem będzie stanowić miejsce pamięci i edukacji historycznej, uzupełniając projekt wykonany między innymi przy udziale gminy Chełmek, dotyczący wytyczenia szlaku ucieczki z KL Auschwitz rotmistrza Pileckiego.

Jednocześnie wieża stanie się atrakcję turystyczną gminy i regionu. W Chełmku są przekonani, że będzie przyciągać turystów.
Skała sama w sobie jest niezwykłym wzgórzem w krajobrazie Chełmka i okolic. Obecnie widok stąd ograniczają posadzone w latach 60. drzewa, ale wieża, która stanie ponad nimi otworzy piękną panoramę.

Waldemar Rudyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zwraca uwagę, że ze Skały, która wznosi się na wysokość 295 m n.p.m. na równoleżnikowym paśmie wzgórz ciągnących się wzdłuż doliny Wisły, można zobaczyć pasma Karpat, Kotlinę Oświęcimską i Wyżynę Śląsko-Krakowską.
Skała jest ciekawa nie tylko z tego powodu. Dyrektor Rudyk przypomina, że znajdujące się tutaj wyrobiska dawnych kamieniołomów uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych stanowisk geologicznych, umożliwiających prowadzenie studiów porównawczych nad powstaniem osadów środkowego triasu.

Należą do 175 obiektów na polskiej liście Geosites, czyli projektu zainicjowanego przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych i UNESCO, którego celem jest ustalenie obiektów charakterystycznych dla dziedzictwa geologicznego Ziemi.
Miejsce pamięci na wzgórzu Skała
Wzgórze jest już również miejscem pamięci. Jeden z wątków związany jest ze wzniesionym w 1910 roku z inicjatywy księdza Stojałowskiego pomnikiem w 500. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, który został zburzony przez Niemców w czasie okupacji. W 1964 roku odbudowany w formie obelisku, oddaje cześć poległym, walczącym i pracującym dla ojczyzny.

Okolice Skały są także miejscem związanym z przymusową pracą i zagładą więźniów KL Auschwitz podczas II Wojny Światowej.
Wspomnieć warto również o sportowym wątku związanym ze Skałą, czyli skocznią narciarską, wybudowaną tutaj przed II wojną światową. Jej otwarcie odbyło się 22 grudnia 1935 roku.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Rosną szanse na powstanie Drogi Współpracy Regionalnej do autostrady A4
- Dwa tunele do Europy przez Beskidy. Ułatwią życie kierowcom z Małopolski
- "Operacja Kartagina" w Oświęcimiu. Tak z Rynku zniknęła "Tęcza"
- Babie lato na Velo Dunajec w Pieninach. Trasy z niesamowitymi widokami
- Dwa pociągi na jednym torze naprzeciwko siebie. To już kolejny raz w Małopolsce
- Żłobki z Małopolski zachodniej podnoszą opłaty. Rodziców czeka „cios w portfele”?
