Rośnie liczba zachorowań na depresję
- W Polsce tylko w 2018 r. z powodu depresji do lekarzy w całym kraju po pomoc zgłosiło się ponad 630 tys. osób, a za udzieloną im pomoc Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił 250 mln zł - o ponad 30 mln zł więcej niż w 2013 r. – informuje Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Problem dodatkowo pogłębiła epidemia koronawirusa. Pierwsze szacunkowe dane pokazują, że od marca liczba zachorowań na depresję wzrosła w Polsce dwukrotnie.
W profilaktyce depresji kluczowe znaczenie ma zdrowy i higieniczny tryb życia. Zmniejszyć ryzyko zachorowania pomaga zdrowy sen, unikanie stresu, utrzymywanie bliskich i szczerych relacji z innymi ludźmi i samym sobą, sprawianie sobie i innym drobnych przyjemności oraz dbanie o kondycję fizyczną. Ruch ma zbawienny wpływ także na umysł, bo powoduje wytwarzanie hormonów szczęścia i redukuje stres.

Regularna aktywność fizyczna pomaga w zapobieganiu depresji, jest również istotnym elementem jej terapii. WHO zaleca osobom chorującym na depresję trening trzy razy w tygodniu po 45 minut. Za najlepsze dla zdrowia psychicznego są uznawane spacery, sprawdzi się również aerobik, pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy nartach.
Zadbaj o formę z NFZ
- Z myślą o tych, którzy chcą zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne, ale ciągle szukają motywacji do ćwiczeń, NFZ przygotował specjalny program profilaktyczno-treningowy „8 tygodni do zdrowia” - przypomina Iwona Krzywda z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Cykl składa się z ośmiu programów treningowych o długości 35 minut i stopniowo wzrastającym poziomie intensywności. Wszystkim chętnym będziemy towarzyszyć w dwumiesięcznym wyzwaniu razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem.
Filmy wchodzące w skład cyklu co wtorek są publikowane na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymują wskazówki dotyczące systematycznej tygodniowej aktywności i zdrowego menu, które w łatwy sposób można przygotować, korzystając z serwisu z darmowymi jadłospisami opartymi na diecie DASH - diety.nfz.gov.pl.
Środa z Profilaktyką w internecie i „Human Week”
Roli aktywności fizycznej w profilaktyce depresji jest poświęcona kolejna odsłona cyklu „Środa z Profilaktyką” w internecie.
Materiały edukacyjne, broszury, filmy, porady ekspertów są dostępne na stronie internetowej Akademii NFZ akademia.nfz.gov.pl oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.
Do piątku, za pośrednictwem internetu, można również wziąć udział w wykładach poświęconych zdrowiu psychicznemu w ramach „Human Week - II Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego”. Wydarzenie, organizowane przez Szpital Uniwersytecki pod patronatem Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, jest odpowiedzią na coraz szybciej rosnącą skalę zjawiska problemów psychicznych wśród Polaków.
Organizatorzy „Human Week” chcą zwrócić uwagę na możliwości realnej pomocy osobom mierzącym się z kryzysami psychicznymi i walczyć ze szkodliwą stygmatyzacją. Linki do wszystkich wydarzeń zaplanowanych w ramach „Human Week” są dostępne na stronie internetowej www.humanweek.pl
