FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy w Konstancinie odeszła Halina Kwiatkowska, wspaniała krakowska aktorka, pedagog, pisarka i podróżniczka, zasłużony członek ZASP" - poinformował w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich
Halina Kwiatkowska (ur. 25 kwietnia 1921 r. w Bochni, jako Helena Królikiewiczówna) była koleżanką z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły, z którym występowała na scenie szkolnej oraz Teatru Rapsodycznego.
Swoją przygodę z teatrem zaczęła jeszcze w wadowickim gimnazjum. U boku Karola Wojtyły zagrała Anielę w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry oraz tytułowe role w "Balladynie" Juliusza Słowackiego i "Antygonie" Sofoklesa.
Natomiast pierwsze kroki na teatralnej scenie postawiła w 1941 r. w przedstawieniu "Król Duch" Juliusza Słowackiego w konspiracyjnym krakowskim Teatrze Rapsodycznym. Na tej scenie występowała do 1947 r.
O swoich scenicznych początkach mówiła: - Kiedy brat Mietka został zamordowany, Wojtyła przygarnął Kotlarczyków do swojego maleńkiego mieszkania na Tynieckiej. Tam właśnie, w suterenie zwanej przez nas katakumbami, odbywały się pierwsze próby Teatru Słowa. 1 listopada 1941 roku po raz pierwszy stanęłam na scenie podziemnego Teatru Rapsodycznego. Wzięłam udział w siedmiu premierach, które grane były w prywatnych mieszkaniach.
Potem był Teatr im. Słowackiego i Stary Teatr oraz „Jama Michalika”, z którą związana była przez dwadzieścia lat.
Zniewalała urodą i wdziękiem w rolach amantek, bawiła finezją i lekkością w rolach komediowych. Kilkadziesiąt zagranych ról bardzo - od klasycznej komedii po beckettowski egzystencjalizm - powstało we współpracy z najwybitniejszymi reżyserami.
Do jej ulubionych ról należą dwie biegunowo różne: Dwojra w „Zmierzchu” Babla w reżyserii Jerzego Jarockiego, gdzie była zeszpecona przez scenografa, i śmieszna alkoholiczka w „Czarnej komedii” zrealizowanej przez Zygmunta Hübnera. Ostatnią rolą w Starym Teatrze była Pani Pernell w „Tartuffie” na scenie, z którą aktorka była związana blisko 30 lat.
Oprócz ról teatralnych, aktorka ma na koncie także dziewięć ról filmowych, m.in. w "Popiele i diamencie" u Andrzeja Wajdy i "Lalce" Wojciecha Hasa.
Prof. Halina Kwiatkowska przez czterdzieści lat była wykładowcą krakowskiej Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego (dawniej PWST). Uczyła piosenki, prozy, wiersza, a w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu - "kultury bycia".
Była autorką książek wspomnieniowych: "Porachunki z pamięcią", "Wielki Kolega", "Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret" (współautorstwo Bruno Miecugow) oraz "Nie ma takiej świętej". Została odznaczona m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodą Honorową Fundacji Kultury Polskiej i Medalem Honoris Gratia.
Zmarła 13 listopada w Konstncinie.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
