Blisko tysiąc obiektów zgromadzonych zostało w dwunastu salach unowocześnionego i na nowo zaaranżowanego Skarbca Koronnego, wśród nich znalazły się eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane szerokiej publiczności.
Najcenniejsze wśród zgromadzonych w Skarbcu przedmiotów to, oczywiście, regalia: Szczerbiec – miecz koronacyjny polskich władców i najważniejsze zachowane insygnium królewskie oraz skupione wokół niego niezwykle cenne dzieła sztuki – najważniejsze polskie pamiątki historyczne, ocalałe precjoza z królewskich i książęcych skarbców, m.in. Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów, Potockich, pamiątki po monarchach i słynnych dowódcach, a także paradne militaria świadczące o chwale oręża polskiego, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej oraz pokaźny zbiór klejnotów i naczyń za srebra i złota wytwarzanych na zamówienie od XV do XVIII wieku.
Osobna sala prezentuje najcenniejsze pamiątki po Janie III Sobieskim, przede wszystkim wspaniały płaszcz kawalera Orderu Świętego Ducha, dar króla Francji Ludwika XIV.
Podczas Festiwalu Otwarcia, 2 lipca odbędzie się gra terenowa „Klucz do Skarbca”. Uczestnicy po przejściu przez wybrane przestrzenie Wawelu będą musieli odnaleźć wskazane pamiątki po polskich władcach, a wiedza zdobyta podczas rozwiązywania zadań, stanie się kluczem do Skarbca. Nagrodą zaś będzie darmowe zwiedzanie Skarbca Koronnego. Drużyny mogą liczyć do pięciu osób, a koszt uczestnictwa to 25 zł za grupę.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
