- Mamy nadzieję, że po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu tym razem bez komplikacji uda się zrealizować wolę mieszkańców wyrażoną w Budżecie Obywatelskim - pisze Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
O dobroczynnym działaniu tężni solankowych wiadomo od dawna. Tężnia wzmacnia systemy obronne organizmu, a jej mikroklimat jest naturalną formą oczyszczania dróg oddechowych.
Tężnia jest konstrukcją drewnianą, wznoszoną metodami tradycyjnymi z wypełnieniem ram krzakami tarniny. Przeznaczona jest do naturalnego wytwarzania „mgły wodnej” z roztworu solanki. Mgła wodna zawiera krople wody solankowej wraz ze zjonizowanym przez nie powietrzem, wchłanianym podczas oddychania w celach leczniczych.
- W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina (stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni) oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy zainstalowany w części technicznej tężni. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo - wyjaśnia miejska jednostka.
Na początku kwietnia informowaliśmy, że Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na opracowanie koncepcji, dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę tężni solankowej w Swoszowicach na os. Wróblowice. W ramach projektu ma powstać także plac zabaw i siłownia zewnętrzna.
Aktualnie w Krakowie tężnie solankowe znajdują się nad Zalewem Nowohuckim i Zalewem Bagry.
- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć
