- Czuję się w Krakowie jak w domu. Jak niektórzy pamiętają jestem europosłem z Krakowa i nie ukrywam, chciałbym tu wrócić jako europoseł krakowski, europoseł Lewicy, bo tego nam w Krakowie brakuje. Chcę powiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze odbył się Kongres Partii Europejskich Socjalistów w Rzymie, na którym przyjęliśmy nasz program do wyborów parlamentarnych. Ale dziś tu i teraz spotykamy się nie po to, żeby mówić o wyborach europejskich, chociaż moje serce w tym kierunku bije, ale po to, żeby mówić o wyborach samorządowych i o sytuacji w kraju - mówił wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.
- Ogromnym sukcesem tego rządu, w którym uczestniczy Lewica, jest przywracanie praworządności. Ministrem sprawiedliwości jest Adam Bodnar, ale wiceministrem sprawiedliwości jest Krzysztof Śmiszek i dowieźliśmy dla Krakowa, dla całego województwa małopolskiego pieniądze. To jest 600 mld zł. To za czasów rządu PiS-u nie było możliwe. Okazało się, że za czasów rządu Lewicy jest możliwe, że można, że będzie można budować drogi, szpitale, szkoły. To wszystko będzie się działo na naszych oczach - mówił wiceminister Andrzej Szejna i dodał: - Naprawiamy wiarygodnie praworządność w Polsce. Naprawiamy w Polsce system, który został przez 8 lat rządów PiS-u zniszczony.
- Chcę Państwu powiedzieć, że Małopolska i mam taką nadzieję, jest tym miejscem, w którym oprócz województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego - odzyskamy i sprawiedliwość od Prawa i Sprawiedliwości, i praworządność, i wreszcie będą tutaj współrządzić ludzie, którzy będą reprezentować demokratyczną - kiedyś opozycję, dzisiaj demokratyczną większość samorządową i większość rządową - podkreślał Andrzej Szejna.
Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył: - Myślę, że mamy świetnych kandydatów na radnych każdego szczebla i w każdym powiecie, na burmistrzów, wójtów i prezydentów. W tej kwestii mamy oczywiście różne koncepcje, ale te koncepcje mają na końcu doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie i w Krakowie, i w Małopolsce, i w żadnym powiecie tego województwa - rządził PiS - wyjaśniał.
Jednocześnie wiceszef MSZ przypomniał również: "W tym tygodniu zajmiemy się Trybunałem Konstytucyjnym w Sejmie i zmienimy prawo z nim związane". Wyraził również nadzieję, że rozwiązania przyjęte przez parlament podpisze prezydent Andrzej Duda.
Inauguracja kampanii Nowej Lewicy
- Ta kampania, którą tu dzisiaj inaugurujemy będzie kampanią, która rzeczywiście będzie przebiegała na kilku poziomach. Po pierwsze będziemy prezentować konkretne rozwiązania, dla konkretnych województw. Będziemy mówić o tym, co jest do zrobienia, ale jednocześnie będziemy też mówić o standardach demokratycznego prawa, standardach, które powinny nas wszystkich obowiązywać. W tym kontekście nie da się nie skomentować sytuacji, która jest związana z Collegium Humanum. My jako Lewica zadajemy bardzo konkretne pytanie poprzedniemu rządowi - dlaczego ta uczelnia dostała akredytację? - pytała posłanka na Sejm RP Daria Gosek-Popiołek: - Ta rozmowa o standardach jest o tyle istotna, że odbywa się w kontekście przywracania praworządności, ale ona dotyka każdego aspektu naszego życia: od kwestii społecznych, przez kwestie nauki, po kwestie związane z ochroną środowiska czy przyrodą włącznie. To pokazuje jak wielka praca jest przed nami wszystkimi do zrobienia i jak wiele zadań stoi zarówno przed władzą centralną, także przed Sejmem, ale również przed władzami wojewódzkimi i innymi władzami samorządowymi.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zaprezentowano również "jedynki" do Sejmiku Województwa Małopolskiego: Okręg 1 - Paweł Jezierski, Okręg 2 - Leszek Zdziobek, Okręg 3 - Ryszard Śmiałek, Okręg 4 - Andrzej Sala, Okręg 5 - Józef Sztorc, Okręg 6 - Małgorzata Jędrzejewska-Fugiel.
Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?
