Polski Fiat sprzed 51 lat!

Obie dziedziny, zarówno sztuka, jak i nauka, wyrażają ludzką kreatywność, ciekawość i eksplorację świata. W galerii prezentowane będą takie realizacje, które zapadną na długo w pamięć. Skłonią nas do refleksji, poszukiwania nieoczywistych wzajemnych inspiracji, przekraczania klasycznych definicji sztuki i jej dyscyplin oraz podnoszenia problemów współczesnego człowieka uwikłanego w technokulturowe procesy. Celem jest otwarcie na nowe praktyki naukowe i artystyczne, zainteresowanie twórców nowymi badaniami i technologią a naukowców sztuką.
Co prezentowane będzie w nowej galerii?
● Innowacyjne wystawy pokazujące, jak technologia i nauka inspiruje artystów i jak sztuka wykorzystuje technologie przyszłości.
● Spotkania z artystami i naukowcami: warsztaty, panele dyskusyjne i wykłady, aby poznać twórców stojących za prezentowanymi dziełami.
● Multidyscyplinarne projekty: prace, które łączą różne dziedziny nauki z różnorodnymi formami artystycznymi.
- To miejsce, jakiego brakowało w Krakowie. Prezentacje projektów artystyczno-naukowych będą kształtować nowe form uczestnictwa w sztuce oraz będą próbą rozumienia technolkulturowej rzeczywistości. Sztuka aktualna dzieje się w kontekście procesów globalizacji cyfrowej więc niezbędna jest ich prezentacja i tłumaczenie dla szerokiego grona odbiorców. Projekt dedykowany jest do konsumentów kultury zainteresowanych sztuką i nowymi zjawiskami, aby poszerzyć percepcję o najnowsze trendy, które wydają się być hermetyczne i niezrozumiałe - mówi Alicja Panasiewicz, współtwórczyni Galerii Sensorium_artlab.
Galeria powstała we współpracy z AGH w Krakowie oraz Fundacją Nówka Sztuka.
Inauguracyjna wystawa
Już w czwartek, 27 czerwca o godzinie 17, galerię otworzy wernisaż instalacji Keloskop Alka Rokosza, absolwenta Wydziału Architektury paryskiej Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Val-de-Seine. To instrument wykorzystujący lustro ze stali nierdzewnej, które odzwierciedla najmniejsze zmiany w otoczeniu. Jego celem jest ponowne skierowanie naszego spojrzenia w górę, ku niebu i zbudowania fragmentu nieboskłonu według własnego uznania.
Zaprezentowane zostaną także obiekty optyczne grupy not a Number. W programie również debata i warsztaty z Maciejem Woźniakiem z camerą obscura oraz eksperymenty z cyjanotypią.
Wystawa będzie czynna do końca lipca. Wstęp jest wolny. Partnerem wydarzenia jest Fundacja IdeaNova. Projekt został dofinansowany przez MKiDN.