FLESZ - Implanty zrewolucjonizują płatności?
Zaduszki Jazzowe to jeden z najstarszych festiwali z muzyką synkopowaną w Europie. Zainicjowały go w Krakowie w 1956 roku takie tuzy, jak Leopold Tyrmand czy Krzysztof Komeda. Z czasem pod Wawelem tuż przed Świętem Zmarłych występowały największe gwiazdy gatunki znad Wisły. Koncerty odbywały się różnych miejscach – choćby w klubach Pod Jaszczurami i Rotunda czy w Piwnicy pod Baranami.
- W ostatnich latach ranga imprezy niestety nieco podupadła. Zamiast w Krakowie, koncerty zaczęto organizować w miastach satelickich. Dlatego postanowiliśmy dokonać nowego otwarcia w historii festiwalu. Chcemy w tym roku wprowadzić Zaduszki Jazzowe na krakowskie salony. Dlatego zaplanowaliśmy cztery duże koncerty z gwiazdami w szacownych salach i spontaniczne jam sessions w klubach, a do tego występy w innych miastach: Wieliczce, Oświęcimiu czy Olkuszu – zapowiada Marcin „Bzyk” Bąk, rzecznik prasowy festiwalu.
O program tegorocznej edycji Zaduszek Jazzowych w Krakowie zadbał jej dyrektor artystyczny – Marek Stryszowski, ceniony muzyk spod Wawelu. Festiwal rozpocznie się 27 października koncertem „Ogrody jazzu tradycyjnego” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Zagrają trzy krakowskie zespoły o wieloletniej tradycji: Jazz Band Ball Orchestra, Boba Jazz Band i Old Metropolitan Band. Dzień później na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury pojawi się legendarna grupa jazz-rockowa Laboratorium ze swymi gośćmi. Okazją do tego wyjątkowego koncertu będzie 50-lecie działalności formacji.
29 października w Teatrze im. Juliusza Słowackiego zagra jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych młodego pokolenia – pianista Marcin Masecki - z towarzyszeniem Sinfonietty Cracovii. Festiwal zakończy dzień późnej w tym samym miejscu koncert „Krakowska gala jazzu”, na której pojawią się tuzy gatunku starszego pokolenia: Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Krzesimir Dębski czy Marek Napiórkowski.
Bilety i karnety na tegoroczną edycję krakowskich Zaduszek Jazzowych będą dostępne od 17 maja w kasach Teatru im. Juliusza Słowackiego i na stronie internetowej teatru https://teatrwkrakowie.pl/ oraz na platformie sprzedaży biletów Eventim.pl, a także stacjonarnie w punktach informacji turystycznej InfoKraków.
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Amazon, Aliexpress czy Allegro notują rekordowe obroty. Co dalej czeka handel?
- Oto firmy o największych przychodach pod Wawelem! [TOP 30]
- Polacy śmieją się ze swoich zarobków i... stylu życia [MEMY]
- W Krakowie najdroższe mieszkania są w dzielnicy... Zaskoczenie!
- Ten sklep codziennie odwiedzają tysiące Polaków. Zobacz najlepsze memy o Biedronce
