To pierwsza monograficzna wystawa prac artysty w kraju po jego śmierci. Jej wernisaż odbędzie się w piątek o godz. 19 w ramach 8. Festiwalu Sztuki ArtFest, który rozpoczyna się już w czwartek.
- Ekspozycja, zatytułowana po prostu "Malarstwo", składać się będzie z 37 obrazów Nowosielskiego, z których najwcześniejsze pochodzą z lat pięćdziesiątych, a najstarsze z lat dziewięćdziesiątych. Zależało nam na tym, by w sposób przekrojowy przedstawić twórczy rozwój artysty, który w znaczący sposób wpłynął na kształt współczesnej sztuki - mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor BWA Galerii Miejskiej.
Zobaczymy więc klasyczne prace z popularnego cyklu "Gimnastyczki", portrety, martwe natury i abstrakcje, w których każdy rozpozna rękę mistrza. Wielu zwiedzających będzie jednak zaskoczonych pejzażami malarza, dalekimi od jego rozpoznawalnej kreski. - Pejzaże Nowosielskiego mają charakter impresjonistyczny i wskazują na zainteresowania twórcy także romantycznym krajobrazem - stwierdza Ewa Łączyńska-Widz.
Na wystawie nie zabraknie też odważnych kobiecych aktów, którymi malarz pięknych ikon szokował miłośników swojej sakralnej sztuki. O charakterystycznym rozdarciu Nowosielskiego między sacrum a profanum mówił niegdyś Tadeusz Różewicz. - Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości niebiańskiej i miłości ziemskiej. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni - zauważył wybitny poeta i dramatopisarz.
Być może złożoną naturę artysty dostrzegą także zwiedzający, patrząc na jego "Autoportret" z 1977 roku. Nowosielski ukrył na nim swoje przenikliwe spojrzenie za zamglonymi szkłami okularów i sylwetkę, która całkowicie niemal zlewa się z różowym tłem.
W galerii na dworcu zobaczymy także trzy niezwykle rzadko pokazywane prace Nowosielskiego, należące do zbiorów tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Będą to obrazy z lat sześćdziesiątych - "Akt", "Gimnastyczki" i "Akt kobiecy".
Zwiedzający galerię w Tarnowie będą też mieli okazję zobaczyć biograficzny film o Nowosielskim pt. "Znak w górach" w reżyserii Agaty Ławniczak i spotkać się z Krystyną Czerni, przyjaciółką artysty i autorką jego znakomitej biografii pt. "Nietoperz w świątyni" (wtorek, godz. 18, BWA). Wystawa obrazów artysty będzie czynna do 31 stycznia 2012 roku.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!