Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz otrzymał 5 milinów złotych na wymianę pieców. To kolejny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w mieście

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Walka o poprawę jakości powietrza w Nowym Sączu trwa. Miasto otrzymało właśnie dofinansowanie w kwocie 5 093 350, 00 złotych na wymianę nieekologicznych pieców. Jeszcze w tym roku mają zostać podpisane umowy, natomiast pieniądze wypłacane będą w 2022 roku. Dodatkowo realizowany jest również program miasta, w ramach którego podpisano już 130 umów, a jedenaście z nich zostało pomyślnie zakończonych. Jak zapowiada prezydent, do końca roku wszystkie podpisane umowy mają zostać w pełni zrealizowane. W tym momencie w mieście znajduje się jeszcze około 3,5 tysiąca pieców, które powinny zostać wymienione.

FLESZ - Jaka muzyka jest najlepsza dla zdrowia? Tego się nie spodziewałeś!

od 16 lat

Nowy Sącz to miasto, w którym problem smogu jest ogromny. W opublikowanym początkiem czerwca rankingu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) stanął na niechlubnym podium najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Nigdy wcześniej miasto nie było aż tak popularne. O tym zadecydowała średnia stężenia pyłu zawieszonego PM2,5. J. Zdaniem prezydenta dofinansowanie pomoże poprawić tę sytuację.

- Bardzo się ciszymy, że aż 5 mln złotych trafia do Nowego Sącza. Mam nadzieję, że w roku 2022 kilkaset domów na terenie miasta będzie mogło wymienić nieekologiczne źródła ciepła- mówi prezydent Ludomir Handzel.

Jak podkreśla, jest to szczególnie ważne również w kontekście wchodzącej w życie o 1 stycznia 2023 roku uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego, zakazującej używania kotłów pierwszej i drugiej klasy.

- Mieszkańcy będą wtedy zmuszeni do wymiany takich kotłów i taka pomoc będzie dla nich przydatna- zaznacza.

Wysokość dofinansowania przekracza 98 procent, co w praktyce oznacza, że miasto będzie musiało dopłacić 77 441, 00 złotych. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych, a dokładnie z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

Oprócz tego miasto realizuje swój własny program i w jego ramach jeszcze przed zakończeniem tego roku ma zniknąć na stałe 130 nieekologicznych źródeł ogrzewania.

- Mamy już listę rezerwową. Jest na niej kilkadziesiąt osób, które również chcą skorzystać z tego programu. Być może w sierpniu podpiszemy następne umowy- mówi Ludomir Handzel.

Jak zaznacza prezydent, na trudną sytuację w mieście pracują jednak również sąsiednie miejscowości.

- Mam świadomość, że walka o czyste powietrze to nasza wspólna sprawa. Smog w Nowym Sączu to nie tylko 3,5 tysiąca pieców w mieście, ale także 20 tysięcy pieców w Kamionce, Nawojowej, Chełmcu czy Korzennej- dodaje prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska