Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Za kilka miesięcy przejedziemy nowym mostem w Kurowie. Obiekt ma być pierwszym elementem „sądeczanki”

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Aktualnie w Kurowie prowadzone są  prace związane ze wznoszeniem pylonów, czyli podpór wiszącego mostu
Aktualnie w Kurowie prowadzone są prace związane ze wznoszeniem pylonów, czyli podpór wiszącego mostu GDDKiA w Krakowie
W ekspresowym tempie powstaje most na Dunajcu w Kurowie (gm. Chełmiec) koło Nowego Sącza, w ciągu DK75. Aktualnie prowadzone są prace związane ze wznoszeniem pylonów, czyli podpór wiszącego mostu. Inwestor, GDDKiA w Krakowie, zapewnia, że most będzie już przejezdny w październiku 2021 roku.

FLESZ - Turystyka otwiera się na zagranicznych gości

Zaawansowanie robót mostowych wynosi 84,5 procent, a drogowych 64,5 procent. Prace wykonywane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6 do 22.

- W ramach robót mostowych prowadzone są głównie prace związane ze wznoszeniem pylonów. Najbardziej zaawansowane jest wznoszenie pylonu od strony Nowego Sącza, bo już wynosi ono 90 procent. Zaawansowanie budowy pylonu od strony Brzeska wynosi 75 procent, a środkowego 25 procent . Pylony docelowo wznosić będą się na ok. 33,5 metra od poziomu terenu, a 22,8 metra od jezdni na moście

– informuje Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA w Krakowie.
 
W ubiegłym tygodniu wykonawca prowadził prace przygotowawcze pod układanie kabli na głównym ciągu drogowym oraz pod montaż lamp wewnątrz obiektu.  Budowany jest kanał technologiczny oraz teletechniczny. W ramach robót drogowych kontynuowano prace przy budowie nasypu pod drogę dojazdową do mostu, umacniano też geokratą skarpy nasypu.

 Przypomnijmy nowy obiekt ma cztery przęsła, zaś stałe podpory mostu znajdują się poza nurtem rzeki Dunajec. Zastosowana technologia budowy mostu wymagała wykonania podpór tymczasowych zlokalizowanych w nurcie rzeki na czas realizacji obiektu, potem zostaną rozebrane. Konstrukcja jest posadowiona na 2 przyczółkach i 3 podporach.

- Most w Kurowie zaprojektowany został jako obiekt typu extradosed. Ten typ obiektów powstał z połączenia konstrukcji wantowej z belkową sprężoną. Będzie miał więc wanty, czyli specjalne liny, ale pylony będą niższe niż w mostach wantowych, co sprawia, że te mosty są tańsze w wykonaniu niż typowe mosty wantowe, jednak bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, zaś szerokość 17,18 metra. Planujemy puszczenie ruchu po nowym moście za kilka miesięcy, w październiku tego roku. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 roku

– dodaje rzeczniczka.

Koszt inwestycji to ponad 189 mln złotych. Most w zamyśle ma stanowić początek drogi do Brzeska tzw. sądeczanki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska