https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obliczyli, że w Tarnowie żyje się bardzo dobrze. Gorzej w regionie

Paulina Korbut
Tarnów to dobre miejsce do życia. Takie wnioski płyną z opublikowanego Krajowego Raportu o Rozwoju Społecznym w latach 2007-2010. Miasto (czyli powiat grodzki) uplasowało się na 32. miejscu w stawce 379 polskich powiatów. Według autorów raportu oznacza to m.in., że tarnowianom dopisuje zdrowie i nieźle zarabiają.

Tarnów wypadł co prawda gorzej niż Kraków czy Nowy Sącz, ale w magistracie nie mają z tego powodu kompleksów. - Nie będziemy konkurować, jesteśmy jedyni i wyjątkowi w swoim rodzaju. Tarnów ma być miastem aktywnym, komfortowym i silnym. Dlatego stawiamy na podnoszenie jakości życia mieszkańców. Stąd tak dużo realizowanych w Tarnowie inwestycji drogowych, edukacyjnych, zdrowotnych i rekreacyjnych. Awans w tym rankingu o 13 pozycji w ciągu ostatnich 4 lat jest potwierdzeniem słuszności obranych kierunków rozwoju - mówi Dorota Kunc-Pławecka, rzeczniczka prezydenta Tarnowa.

- Ten raport nie mówi chyba o naszym Tarnowie. Przecież tutaj nie ma ani pracy, ani perspektyw. Wcale nie jest tak różowo - powątpiewa Anna Golec, tarnowianka.

Innych powiatów z regionu w czołówce nie ma. W pierwszej setce jest tylko bocheński - 88. lokata. Pozostałe lokują się w dole tabeli - powiat brzeski na 148., powiat tarnowski na 208. miejscu, a powiat dąbrowski aż na 338.

Choć uśredniony wynik daje regionowi brzeskiemu miejsce w połowie stawki - warto dodać, że autorzy raportu zwrócili uwagę na dobre zdrowie tutejszych mieszkańców, którzy wyprzedzają pod tym względem m.in.osoby z Krakowa czy Warszawy.
- Myślę, że wpływ na to ma dobry dostęp do usług medycznych i odpowiednia profilaktyka - mówi Józefa Szczurek-Żelazkodyr. brzeskiego szpitala. Edward Sitko, prezes Bocheńskiego Związku Pracodawców, cieszy się z miejsca powiatu bocheńskiego w rankingu.

- W kolejnych latach będzie jeszcze lepiej - mówi z dużym przekonaniem.

Co o raporcie myślą mieszkańcy regionu

Grażyna Lejko57 lat, rencistka z Tarnowa
Tarnów jest spokojnym i średnim miejscem. Młodzież nie ma tu większych perspektyw. Starszemu pokoleniu życia nie ułatwiają wysokie i... dziwne ceny. Często koszt tego samego produktu w dwóch pobliskich sklepach różni się o kilkadziesiąt procent.

Anna Deptuch-Górecka,56 lat, rencistka z Bochni
Lubię Bochnię - to takie spokojne miasto. Czuję się tutaj bezpieczna, nie boję się wyjść po zmroku. Jeśli mogę na coś narzekać, to na samochody, które notorycznie parkują pod moim domem. Wiem, że brakuje miejsc parkingowych, ale władze powinny coś z tym zrobić.

Margarita Słowik67 lat, emerytka z Tarnowa
Mnie w mieście żyje się nie najgorzej. Ludzie młodzi mają trudniej. Brakuje miejsc, w których młodzież może fajnie i twórczo spędzić czas. Kolejny problem to brak dobrych miejsc pracy. Moje dzieci, żeby godnie zarabiać w wyuczonym zawodzie, musiały stąd wyjechać.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monia
Powiat dabrowski na 338 miejscu. Czy Pan Burmistrz ma jakies pomysly , zeby to zmienic ? Nic nie slychac , i to od kilku lat. Co na to Wojewoda Malopolski? Tez nic. A przeciez to sprawa znana tez od kliku lat. Zadnego programu dla tego rejonu nadal nie ma !
W
Władek
W Tarnowie żyje się świetnie . 1700 zł na rękę na wypłatę . Tylko czekam jak wprowadzą eutanazję , nie ma sensu tu żyć .
Ś
Święty Walenty
Dobrze to się żyje lekarzom,i urzędasom prominentnym i zapomniałam różnej maści politykom.Jednak Tarnów zaczyna się wyludniać,przedewszystkim z młodzieży,wnet będzie tu towarzystwo bardzo wiekowe.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska