Tradycyjne bukiety z ziół, kwiatów i owoców poświęcił ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. On też odprawił polową mszę św. W konkursie na najpiękniejszy bukiet jury doceniło te, które wykonali Beata Zdziech z Wieliczki, Karolina Krzysztofiak z Podobina oraz Szymon Krzywda z Chrzanowa. Wyróżniono także Julię Banach z Lipowego.
Do grona najmłodszym zdobywców Potaczkowej dołączyła półtoramiesięczna Hanna Solarz z Podobina, a do najstarszych 80-letnia Lucja Zając z Mszany Dolnej. Z najdalszych „zakątków Polski i świata” przybyli Maja i Mikołaj Porowscy (Bydgoszcz) oraz Gillan Walker z Glasgow (Szkocja, Wielka Brytania).
Zofia Hanusiak z Jordanowa i Stanisław Burnos z Koniny zostali wybrani najmilszymi wędrowcami, a w konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminie Niedźwiedź równych sobie nie mieli: Magdalena Czerny z Krakowa, Stanisław Adamczyk z Mszany Dolnej oraz Stanisław Stalmach z Lipnika. O oprawę wokalno-muzyczną tym razem zadbali: zespół „Porębiański Ród”, Oddział Związku Podhalan w Niedźwiedziu, a także kapela pod kierownictwem Bronisława Kaczora z Poręby Wielkiej.
A skąd dość zaskakująca nazwa góry? Od Potaczków z Podobina, XVIII-wiecznych właścicieli sporych włości w tych okolicach. Czasami, choć już bardzo rzadko, bywa także zwana Kotelnicą. W 2000 r. wzniesiono na niej milenijny krzyż. Można na nią dojść z Rabki m.in. czarnym szlakiem.
Na beskidzkie „Rytmy i Smaki” 15 sierpnia, w dniu Matki Boskiej Zielnej, zaprosiła Przyszowa.
Kolejne wyzwanie już w niedzielę - 19 sierpnia na odkrywców czeka Łyżka.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
<
WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?