Przypomnijmy, że ORP „Kraków" jest okrętem projektu 767 (typ „Lublin", kod NATO: BAL-COM-11). Przystosowany jest do prowadzenia operacji amfibijnych, transportu żołnierzy i techniki wojskowej, transportu sprzętu, ewakuacji ludzi, a także do stawiania zagród minowych.
Jak już pisaliśmy: "Okręt zbudowany został w gdańskiej Stoczni Północnej. Głównym projektantem był mgr inż. Stanisław Keński. Stępkę położono 18 sierpnia 1988 r., okręt zwodowano 7 marca 1989 r.; matką chrzestną jest p. Krystyna Rafa. Banderę podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Kraków traktuje okręt jako swego „ambasadora" na morzu, który nie tylko promuje Marynarkę Wojenną RP, ale także patronackie Miasto. Szczególnie propaguje się Kraków jako miasto turystyczne przy okazji wspólnych ćwiczeń prowadzonych z okrętami innych flot, wizyt ORP „Kraków" w zagranicznych portach, a także oficjalnych wizyt przyjmowanych na pokładzie okrętu. Przedstawiciele dowództwa okrętu uczestniczą w miejskich uroczystościach, a Miasto organizuje co roku pobyty krajoznawcze w Krakowie dla wyróżnionych marynarzy. Z kolei przedstawiciele Miasta uczestniczą w uroczystościach związanych z obchodami rocznicy podniesienia bandery. Miasto jest też fundatorem wyposażenia wnętrz, które nawiązuje do krakowskich tradycji i historii, dostarcza na pokład wydawnictwa i in. materiały związane z promocją Miasta i okrętu. ORP „Kraków" utrzymuje też kontakty z krakowskimi jednostkami wojskowymi: 5.batalionem dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera i 8. Bazą Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego".
ORP „Kraków" jest drugim okrętem w historii, który nosi tę nazwę. Pierwszym był monitor rzeczny, zbudowany w krakowskiej stoczni Fabryki Zieleniewskiego. Pełnił służbę w latach 1926-39.
- Oto najpiękniejsze wodospady w Małopolsce. Te miejsca zachwycają!
- Restauracje i kawiarnie z widokiem na Kraków. TOP 12 miejsc na wyjątkowe spotkanie
- Horoskop miłosny na lato 2023!
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
- Dla kierowców z Małopolski ta droga będzie bramą na południe Europy. ZDJĘCIA
