Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oktoberfest pod Giewontem? Święto piwa i bawarskiej kultury pod Gubałówką

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Pod Giewontem organizują podhalański Oktoberfest. Czy bawarskie święto piwa przyjmie się w polskich Tatrach?
Pod Giewontem organizują podhalański Oktoberfest. Czy bawarskie święto piwa przyjmie się w polskich Tatrach? PKL
W Zakopanem organizują… Oktoberfest, czyli święto piwa wzorowanej na najsłynniejszym festiwalu z Monachium. Zabawa ma odbyć się pod Gubałówkę.

Oktoberfest to jeden z najbardziej znanych festiwali na całym globie. To wydarzenie do Monachium - stolicy Bawarii co roku przyciąga tłumy z różnych zakątków świata. Atrakcyjne wydarzenia, pieniące się piwo, wesoła atmosfera – wkrótce ma zagościć także na Podhalu. Restauracja i Browar Gwarno pod Gubałówką – należąca do Polskich Kolei Linowych – organizuje Oktoberfest 16 września. Zabawa potrwa do 3 października.

Przez wszystkie dni wydarzenia na smakoszy czekać będą specjalnie przygotowane dania, które nie tylko nawiążą do tradycji, ale i zadowolą podniebienie każdego. Zgodnie ze zwyczajem nie zabraknie również piwa warzonego na miejscu, a w wielkim finale wydarzenia – od 29 września do 3 października – będzie można zasmakować „Gwarno Fest”, czyli trunku warzonego specjalnie na tę okazję.

- Na uczestników wydarzenia – poza kuflową pianką i niewybrednym menu – czekać będą koncerty z muzyką na żywo, która w GWARNO wybrzmi 16 września oraz 3 października. Występy wprowadzą wszystkich w prawdziwie bawarski klimat, a dźwięki akordeonu czy wspólne jodłowanie z widokiem na Tatry z pewnością stworzą niepowtarzalną atmosferę – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. - Podhalańskiej uczcie towarzyszyć będą również charakterystyczne bawarskie stroje oraz elementy wystroju restauracji takie jak beczki piwa,chmiel czy precle, które nawiążą do niemieckiego święta.

Początki Oktoberfestu sięgają aż do roku 1810. Historia głosi, że okazją do październikowego świętowania był ślub księcia Bawarii Ludwika z księżniczką Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Ponoć wówczas na łąkach pod murami miasta oprócz biesiady, zorganizowano między innymi wyścigi konne, a także spektakl w hołdzie dla rodziny królewskiej, podczas którego goście raczyli się piwem. Impreza spodobała się mieszkańcom Bawarii, dlatego podjęto decyzję, by powtórzyć ją za rok oraz w kolejnych latach. W ten sposób festyn stał się tradycją, która w Monachium obchodzona jest do dziś. Obecność piwa na zaślubinach książęcej pary nie była przypadkowa. Po pierwsze w zawiązku z obowiązującym na terenie Niemiec prawem czystości tego napoju, piwo można było warzyć jedynie od 29 września do 23 kwietnia, dlatego na początku nowego sezonu piwowarskiego należało zużyć zapasy browaru. Po drugie wrzesień to miesiąc chmielowych żniw, a to już wystarczający powód do świętowania.

Jelenie w Tatrach

W Tatrach słychać wielkie ryki. TPN uspokoja: To nie są wści...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska