Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Oni szli, my klikamy". Krakowska Lekcja Śpiewania odbędzie się w internecie

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Artyści Teatru Loch Camelot w tym roku wyjątkowo zaśpiewają nie przed publicznością, lecz w filmie.
Artyści Teatru Loch Camelot w tym roku wyjątkowo zaśpiewają nie przed publicznością, lecz w filmie. Aneta Zurek / Polska Press
Pewne już jest, że tegoroczna Krakowska Lekcja Śpiewania „Kadrówka 1914” nie odbędzie się na Małym Rynku w Krakowie, a o szlaku bojowym I Kampanii Kadrowej opowie udostępniony 6 sierpnia materiał wideo. Wyjątkowo w siedzi i również w formie filmowych opowieści odbędą się także 22. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

FLESZ - Jesienią zniknie nawet 9 ministerstw

Co roku 6 sierpnia - w rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów - odbywa się Krakowska Lekcja Śpiewania „Kadrówka 1914” organizowana przez Fundację Loch Camelot i Bibliotekę Polskiej Piosenki. Koncert na Małym Rynku w Krakowie gromadzi tego dnia tłumy krakowian wspominających wspólnie z artystami kampanię, która dała początek Legionom Polskim i przyczyniła się do odzyskania niepodległości.

W tym roku Lekcja Śpiewania będzie jednak wyglądać inaczej niż dotąd. Ze względu na zagrożenie i ograniczenia wynikające z pandemii spotkanie z publicznością nie odbędzie się, jej organizatorzy przygotowali za to muzyczno-filmową opowieść o szlaku bojowym I Kompanii Kadrowej. 6 sierpnia o godz. 17.00 na internetowej stronie miasta oraz projektu "Oni szli, my klikamy" zostanie opublikowany film z utworami artystów Teatru Loch Camelot. Utwory tradycyjnie opatrzone będą komentarzem pomysłodawcy Krakowskich Lekcji Śpiewania - dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemara Domańskiego. W roli eksperta, który przedstawi tło historyczne pieśni, wystąpi Prezydent Miasta Jacek Majchrowski.

Natomiast w plenerze odbędzie się apel przy Kwaterze Legionowej na cmentarzu Rakowickim (4 sierpnia, godz. 18.00), apel pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego (tego samego dnia o godz. 19.30) oraz msza w intencji ojczyzny na Wawelu (5 sierpnia, godz. 17.30).

O przeniesieniu wydarzeń do sieci poinformowali już także organizatorzy 22. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Na tegorocznej trasie po niezwykłych miejscach związanych z muzyką znajdą się m.in. Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie, Muzeum Fonografii w Niepołomicach, Willa Czerwony Dwór w Zakopanem, Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej czy Synagoga w Bobowej, ale oprowadzenie po tych nich przybierze formę pokazów filmowych udostępnionych premierowo w internecie.

Każde wideo będzie podróżą do jednego z tych miejsc, a opowieści o ich historii i tajemnicach przedstawią historycy sztuki, muzykolodzy, pasjonaci i przewodnicy, a także kustosze obiektów. W tej formie 22. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego „Brzmi dobrze – online” odbędą się w dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września.

O dokładnym programie Małopolski Instytut Kultury poinformuje na początku września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska