https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Opowieść wigilijna" w korporacji. Opera Krakowska zaprasza na nowe widowisko

Anna Piątkowska
"Opowieść wigilijna" Opery Krakowskiej pozwoli poczuć klimat świąt
"Opowieść wigilijna" Opery Krakowskiej pozwoli poczuć klimat świąt fot. Pixabay
"Nowa opowieść wigilijna" to najnowsze familijne widowisko Opery Krakowskiej, które wprowadzi widzów w magiczny świąteczny klimat. Twórcy przenieśli znaną opowieść Charlesa Dickensa do współczesnych realiów, akcja rozgrywa się w XXI wieku w środowisku pracowników korporacji, ale niezmiennie to samo pytanie: mieć czy być? Premiera 6 grudnia.

Nowelka Charlesa Dickensa opowiada o przemianie, jaką w wigilijny wieczór przechodzi Ebenezer Scrooge, skąpiec, mizantrop i wyzyskiwacz. Ebenezer Scrooge jest samotnikiem, który nienawidzi ludzi i dba jedynie o pomnażanie swego bogactwa. W nocy odwiedza go duch zmarłego wspólnika, Jakuba Marleya, odbywającego pokutę w okowach łańcucha win, który wykuł dla siebie za życia. Ta nagła wizyta, której celem jest uchronienie Scrooge’a przed podobnym losem, doprowadza w efekcie do jego moralnej odnowy.

We współczesnej wersji, jaką zaproponuje widzom Opera Krakowska, rozgrywa w środowisku pracowników korporacji. Mimo zmiany dekoracji, opowieść wciąż przypomina o uniwersalnych życiowych prawdach: sensem ludzkiego bytu nie jest zdobywanie pieniędzy ani władzy, by życie miało sens, człowiek musi je przeżyć wśród ludzi, odczuwać ich bliskość i wsparcie, rozumieć ich problemy i pomagać im w potrzebie, bo taka postawa przynosi szczęście, a dobro zwycięża.

Autorem libretta Wojciech Graniczewski. Autor nie korzystał z tłumaczeń tekstu Dickensa, lecz stworzył nowe, oryginalne dialogi oraz teksty songów osadzone w realiach współczesnych. Twórcą muzyki do spektaklu jest Andrzej Zarycki, wybitny krakowski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany też szerokiej publiczności jako autor pieśni wykonywanych przez Ewę Demarczyk.

Na scenie wystąpią: Michał Kutnik, Sebastian Marszałowicz, Paula Maciołek, Jarosław Bielecki, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Gabriel Golik i Wiktor Kormanek, Jarosław Dijuk, Kamila Mędrek-Żurek, Agata Flondro, Anna Wodyńska-Piętka, Lidia Pirowska, Jacek Wróbel, Rafał Piętka-Wodyński, Roman Lokatyr. Artystom będzie towarzyszyła Orkiestra i Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod batutą Andrzeja Korzeniowskiego.

O TYM SIĘ MÓWI. Jakie inwestycje tramwajowe czekają Kraków w 2025 roku i kolejnych latach?

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska