FLESZ - Mandaty za nieodśnieżony samochód i nie tylko

Zgodnie z tradycją, 6 stycznia ulicami miasta przejdą trzy orszaki oznaczone kolorami - czerwonym, zielonym i niebieskim. Pierwszy z nich, symbolizujący kontynent europejski, przejdzie na Rynek spod katedry na Wawelu - ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Zielony, azjatycki, wyruszy z salezjańskiego Parku Wioski Świata przy ulicy Tynieckiej i przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, a dalej przez Most Dębnicki, ulicą Garncarską aż do Plant i Rynku. Ostatni orszak, afrykański, przejdzie na Rynek z Placu Matejki. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Orszaki wyruszą o godz. 11 i spotkają się na Rynku Głównym. Następnie trzej królowie przejdą na scenę pod Wieżą Ratuszową, gdzie oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu. Ze sceny już od godziny 11 popłyną dźwięki polskich kolęd i pastorałek wykonywanych przez popularnych artystów scen krakowskich. Kolędowanie na Rynku poprowadzi znana krakowska piosenkarka, prezenterka telewizyjna i radiowa, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar w towarzystwie konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja. Krakowianie mogą dołączyć do jednego z orszaków i uczestniczyć w programie artystycznym na Rynku Głównym albo oglądać transmisję na profilu facebookowym wydarzenia. Organizatorzy proszą, by w razie chęci udziału w wydarzeniu, zachować odpowiedni dystans.
Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Pobyt w mieszkaniu jest krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia i czasem intensywnej pracy. Tam osoby doświadczające bezdomności uczą się zarządzania czasem, budżetowania, czy dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej, rodzinnej. Obecnie w Dziełowych mieszkaniach przebywa 25 osób, a 51 już wyszło z nich "na prostą". Organizacja stara się, by tę szansę mogło otrzymać jak najwięcej osób.
Oprócz dachu nad głową i namiastki domowego ciepła, lokatorzy otrzymują również stałe i kompleksowe wsparcie pracowników Dzieła. Nad każdą osobą i rodziną czuwa zespół specjalistów: pracownik socjalny, doradca zawodowy, asystent osoby bezdomnej, psychoterapeuta oraz koordynator mieszkań, którzy towarzyszą im na drodze wyjścia z bezdomności.
Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już około 130 osób będących w kryzysie bezdomności. Program mieszkaniowy może się rozwijać dzięki regularnemu wsparciu Darczyńców i Przyjaciół Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Dowiedz się jak pomóc: www.dzielopomocy.pl
- Kiełbasa swojska, pieczona szynka, wędzony boczek prosto od rolnika. Drogo?
- Te znaki zodiaku w 2022 roku czekają wielkie zmiany!
- Wielka aukcja 44 aut odholowanych z ulic. Wiemy, ile zarobiło miasto
- Bajkowy dom w Winiarach. Jest na co popatrzeć!
- Budowa trasy S7. Odcinek Widoma - Kraków zaczyna nabierać kształtów
- Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. TOP 30 FIRM 2021