https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli w Krakowie. Tysiące uczestników znów dotrą trzema trasami na Rynek

Małgorzata Mrowiec
Wideo
od 12 lat
Oprócz Trzech Króli w tegorocznym tradycyjnym orszaku, który 6 stycznia z trzech różnych punktów Krakowa dotrze na Rynek Główny, pojawią się też postaci polskich władców. Do orszaku - w nawiązaniu do 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski - dołączy święta królowa Jadwiga i Jan III Sobieski. Organizatorzy wydarzenia przygotowali 20 tys. papierowych koron dla wszystkich chętnych. Zaznaczają, że koron jest zawsze tyle samo - i zawsze brakuje. Orszakowi towarzyszy zbiórka na dzieło charytatywne - na pomoc mieszkaniową dla osób bezdomnych.

6 stycznia (poniedziałek) ulicami Krakowa przejdzie 15. Orszak Trzech Króli. Tegoroczne jego hasło - zaczerpnięte z pastorałki - brzmi: "Kłaniajcie się królowie!". Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara, która jest organizatorem Orszaku Trzech Króli w Krakowie, wyjaśnia, że inspiracją do wyboru takiego zawołania były: Rok Jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka z okazji 2025-lecia narodzin Chrystusa oraz 1000-lecie koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.

"Pastorałka opowiada o tym, że Jezus jest godzien czci, jest wyjątkowym Królem, który na sianie, wśród bydląt ma tron i służbę swą, a my wszyscy jesteśmy wezwani, aby paść na kolana, aby uczcić niebios Pana" - wyjaśniają organizatorzy. W nawiązaniu do królewskiej tematyki na orszaku pojawią się postaci polskich władców.

Krakowski orszak jest jednym z ponad 900, które tego dnia będą przemierzały ulice miast i miejscowości w całej Polsce i za granicą. Podczas tegorocznej edycji w Krakowie postanowiono zrezygnować z jasełek i misteriów na trasach trzech członów tego orszaku. Występy i kolędowanie będą się koncentrowały na scenie na Rynku Głównym.

Dla uczestników Orszaku Trzech Króli w Krakowie przygotowano 20 tysięcy kolorowych papierowych koron, 4,5 tysiąca śpiewników oraz kadzidełka. Będą je rozdawać wolontariusze.

Orszak przejdzie trzema tradycyjnymi trasami:

  • Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. godz. 11.40 (po mszy św. w kościele św. Floriana, która rozpocznie się o godz. 11) z placu Matejki, przejdzie pod Barbakan, dalej ulicą Floriańską i skieruję się na Rynek Główny.

  • Orszak zielony (azjatycki) wyruszy ok. godz. 11 (po mszy o godz. 10 odprawianej w kościele pw. św. Stanisława Kostki) z Dębnik, z ul. Konfederackiej. Przejdzie ul. Bałuckiego, przez Rynek Dębnicki, most Dębnicki, ul. Retoryka, ul. Garncarską, ul. Studencką, ul. św. Anny na Rynek.

  • Orszak czerwony (europejski) wyruszy ok. godz. 11 (po mszy o godz. 10 w katedrze wawelskiej) ze wzgórza wawelskiego, ulicą Grodzką na Rynek.

Podczas mszy św. na Wawelu homilię wygłosi abp. Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski pójdzie też z orszakiem czerwonym na Rynek, gdzie pobłogosławi wiernych.

Trzy człony orszaku ok. godz. 12 spotkają się na Rynku Głównym i rozlokują przed sceną ustawioną w pobliżu Wieży Ratuszowej. Prowadzący je królowie oddadzą tam pokłon Nowonarodzonemu Dziecięciu.

Już wcześniej, bo od godziny 11 ze sceny popłyną dźwięki polskich kolęd i pastorałek wykonywanych przez Aleksandrę Nykiel, Magdalenę Mardeusz i Zespół Muzyczny pod dyrekcją Jaśka Piwowarczyka, a orszakowi czerwonemu będzie towarzyszył zespół Krakowiacy.

Aktorzy Orszaku

W Króla Europejskiego już po raz czwarty wcieli się Kamil Syc, nauczyciel ze szkoły Wierchy. Królem Afrykańskim po raz kolejny będzie Ernesto Benicio Bumba z Angoli - wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Z kolei jako Król Azjatycki zadebiutuje Wasim Ibrahim, kompozytor i dyrygent z Syrii.

Zaszczytna rola Świętej Rodziny została w tym roku powierzona państwu Kozłowskim. Pani Alicja jest pracownikiem Dzieła Pomocy św. O. Pio, a pan Mateusz jego wolontariuszem. Ich syn Wojtek będzie odgrywał rolę małego Jezusa.

Ważnymi aktorami orszaku są także dzieci, które będą odgrywać rolę małych rycerzy i dwórek. Będą to uczniowie krakowskich szkół, którzy od tygodni, wraz z rodzicami, przygotowują stroje. Ich rodzice wystąpią w strojach pasterzy i jako straż orszaku będą pilnować porządku.

Orszak ze wsparciem dla bezdomnych

Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara zachęca, by włączyć się również w orszakowe dzieło charytatywne - zbiórkę na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Organizacja ta obecnie prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia we własnym mieszkaniu (wynajętym lub socjalnym). Przedsięwzięcie to można wspomóc datkiem podczas Orszaku Trzech Króli. Podczas wydarzenia datki na ten cel będzie zbierać 130 wolontariuszy. Można ich będzie spotkać i na orszaku, i w kilkunastu kościołach, w tym w Bazylice Mariackiej.

Rok temu dzięki zbiórce na ten cel uzyskano 80 tys. złotych. Teraz organizatorzy liczą na więcej.

Bez transmisji, bo ważne jest spotkanie

Jak poinformowali organizatorzy, tym razem krakowskiego Orszaku nie będzie można śledzić podczas transmisji on-line. Zrezygnowano z niej - jak wytłumaczyli przedstawiciele fundacji - ponieważ to bycie ze sobą jest istotą Orszaku.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska