Osiemdziesięcioletnie kamienice przy ul. Śniadeckiego 1 - 19 i 2-18 na os. Chemików w Oświęcimiu są pod ochroną konserwatora zabytków, ale mniej o nie dbają władze miasta i powiatu, które dopuszczają tutaj ruch autobusów i innego ciężkiego transportu. Narzekają na to mieszkańcy ulicy Śniadeckiego.
Pękają ściany
Nie zamierzają się z tym pogodzić i dlatego protestują. Podkreślają, że wcześniej ciężki transport odbywał się po sąsiedniej al. Tysiąclecia, ale po jej przebudowie został skierowany pod ich oknami.
Ewę Meyze, jedną z mieszkanek w domu unieruchomiła choroba. Teraz 24 godziny na dobę przebywa we własnym mieszkaniu szczególnie odczuwa skutki wzmożonego ruchu samochodowego.
- Od kilku lat wszystko tu trzeszczy - mówi kobieta. Bezustanne wstrząsy spowodowane wielotonowym transportem odczuwalne są w dzień i w nocy. Z tego powodu cierpi na bezsenność i rozstrój nerwowy.
Pokazuje uskok w jezdni, który jest jednym z powodów problemów lokatorów.
- Za każdym razem, gdy przejeżdżają tędy ciężkie samochody i wpadają w tę dziurę i wywołują tąpnięcia - mówi Ewa Meyze.
Według niej prawdziwe problemy zaczęły się po przebudowie al. Tysiąclecia w 2013 roku. Przy pięknej, szerokiej ulicy zlikwidowano dwa przystanki autobusowe - jeden na wysokości Oświęcimskiego Centrum Kultury i drugi na przeciwko kościoła św. Maksymiliana.
- Autobusy komunikacji publicznej, busy, autokary wycieczkowe i pracownicze nie wróciły na dawne miejsce, tylko zostały skierowane na przystanki na naszej ulicy - mówi pani Ewa. I tym sposobem wszystko jeździ tuż przy ścianach leciwych kamienic - ubolewają mieszkańcy ul. Śniadeckiego.
Szukanie ratunku
Ewa Meyze w imieniu lokatorów udała się do zarządcy kamienicy, który przyszedł, zrobił zdjęcia popękanych ścian i zarządził kontrolę nadzoru budowlanego. Kobieta była także u starosty oświęcimskiego, bo droga wzdłuż kamienic należy do powiatu.
- Najpierw powiedział, że tylko mnie przeszkadza ten ruch, a kiedy wróciłam z podpisami 55 mieszkańców, to skwitował, że go nękam i odesłał do prezydenta - mówi zdenerwowana. Ludzie podkreślają, że ich kamienice są pod ochroną konserwatorską, ale to im nie pomaga.
- Remontując nie możemy zrobić nic, ale gdy nam ściany pękają to nikt nam nie pomaga - mówią.
Oczekują, że starosta postawi znak zakaz wjazdu za wyjątkiem autobusów MZK. Starosta oświęcimski współczuje, ale zmiany organizacji ruchu wprowadzić nie może.
- Postaram się zniwelować garb na drodze, ale zakazu dla komunikacji nie wprowadzę - mówi Zbigniew Starzec
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska