FLESZ - Zima łagodna i bez śniegu?
Giuseppe Verdi to jeden z najwybitniejszych twórców opery. Działał w okresie romantyzmu – i wielką sławę przyniosły mu takie działa, jak „Rigoletto”, „La Traviata” czy „Aida”. Po premierze tego ostatniego w 1871 roku, kompozytor wycofał się z czynnej działalności na 16 lat. W końcu jednak wrócił do tworzenia, a inspiracją było pogodzenie się ze swoim rodakiem – włoskim literatem i muzykiem Arrigo Boito, z którym za młodych lat popadł w konflikt. To właśnie on napisał do powstającej opery libretto na podstawie słynnej sztuki Williama Szekspira.
Przejmujące libretto powstawało pod czujnym okiem Verdiego. Obaj artyści prowadzili między sobą twórczą wymianę zdań poprzez liczne dyskusje i listy. Aby zachować tajemnicę, wspólnie kreowane dzieło otrzymało w ich korespondencji specjalny kryptonim – jak czytamy u Piotra Kamińskiego była to „czekolada” lub jak pisze Stefan Kunze - „czekoladowy projekt”.
Do powstałego libretta Verdi napisał muzykę pełną namiętności i twórczego kunsztu. Stworzył dzieło oryginalne i nowatorskie, będące przejawem wieloletniej ewolucji jego kompozytorskiego stylu. Zrezygnował z tradycyjnej uwertury, w jej miejsce umieszczając w partyturze takty szalejącej burzy, wprowadził monologi o charakterze deklamacyjnym i w odkrywczy sposób wykorzystał możliwości wykonawcze instrumentów, szczególnie z grupy dętej.
Wszystkie użyte środki posłużyły wydobyciu dramatycznego wyrazu dzieła. Premiera „Otella” w 1887 r. w mediolańskiej La Scali wywołała zachwyt i poruszenie w świecie artystycznym. Była to nie tylko wyjątkowa możliwość usłyszenia nowego utworu operowego, który wyszedł spod ręki Verdiego po tak długiej przerwie, ale też wyczekiwanego, osobistego spotkania z kompozytorem – żywą legendą włoskiej opery.
Opera Krakowska zaprezentuje widzom „Otella” jako koncert w teatrze. Dzieło zostanie pokazane w nietypowej formie i interpretacji, za którą odpowiada reżyser Laco Adamik i jego współpracownicy. W spektaklach udział wezmą soliści podwawelskiej sceny operowej - m.in. Tomasz Kuk, Mikołaj Zalasiński, Agnieszka Kuk i Katarzyna Oleś-Blacha oraz Chór i Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, który został uznany za najlepszego dyrygenta roku podczas niedawnej edycji Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Koncerty odbędą się 11 i 13 grudnia o godz. 18.30 i będą transmitowane online przez platformę Play Kraków. Dostęp do transmisji w cenie 20 zł widzowie będą mogli wykupić na dwie godziny przed jej rozpoczęciem.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
