Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy most nad Sołą w Oświęcimiu imienia Księstwa Oświęcimskiego?
Nazwa dla mostu jest inicjatywą kandydata KOS 2018 na prezydenta Oświęcimia Macieja Klimy, który zaproponował nadanie nowej przeprawie imienia Księstwa Oświęcimskiego. Z kolei jeden z odcinków nowej południowej obwodnicy miasta mógłby nosić imię założyciela Oświęcimia Władysława I Opolskiego, księcia raciborsko-opolskiego, który około 1272 roku nadał prawa miejskie.

- Od dawna zwracam uwagę na pomijanie tej części historii Oświęcimia. W naszym mieście nie ma żadnej ulicy odwołującej się do początków naszego miasta. Księstwo Oświęcimskie zaś istniało przez około 250 lat, było ważnym graczem na lokalnej mapie politycznej oraz bogatym miastem - podkreśla Maciej Klima.
Jego zdaniem, przypomnienie tego okresu, szczególnie poprzez nazwanie dużego obiektu inżynieryjnego, jakim jest most zlokalizowany nieopodal Muzeum Auschwitz Birkenau, jest szczególnie pożądana.
- Zanim Oświęcim mógł stać się stolicą księstwa to prastary gród musiał stać się miastem. Wedle wszelkich danych po raz pierwszy zrobił to Władysław I Opolski, który lokował nasze miasto około 1272 roku. Jego syn Mieszko Cieszyński zaś potwierdził te prawa w 1291 roku. Nadanie tych dwóch nazw będzie elementem budowy poczucia wspólnoty dla naszych mieszkańców, a dla osób postronnych wyraźnym dowodem na długowieczność i znaczenie miasta - dodaje Maciej Klima.

Rondo imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy ul. Fabrycznej w Oświęcimiu?
Z kolei radna KOS 2018 Agnieszka Komendera, długoletnia działaczka społeczna proponuje nazwanie ronda na ul. Fabrycznej imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Przez wiele lat mieszkańcy naszego miasta i okolic niezmiennie wykazują ogromne zaangażowanie i troskę o los innych, uczestnicząc w licznych akcjach zbiórki pieniędzy na cele charytatywne organizowane przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - podkreśla Agnieszka Komendera.

Ich hojność przełożyła się wielokrotnie na wsparcie oświęcimskiego szpitala, który wzbogacił się o nowoczesny sprzęt medyczny. - Nadanie imienia "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" rondu w Oświęcimiu, znajdującego się w strategicznym punkcie miasta, jest wyrazem uznania dla pracy wolontariuszy, organizatorów oraz wszystkich osób zaangażowanych w działalność charytatywną na rzecz WOŚP - uważa Agnieszka Komendera.

W ten sposób rondo będzie nie tylko elementem układu komunikacyjnego, ale jego nazwa będzie również przypominać o wartościach społecznych związanych z WOŚP oraz o zaangażowaniu mieszkańców Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej w pomoc potrzebującym.
Wnioski z projektami uchwał zostały złożone w połowie marca w biurze rady miasta. Głosowanie najprawdopodobniej na ostatniej sesji w tej kadencji w kwietniu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Społem w Oświęcimiu ma 75 lat. Historia zapisana na archiwalnych zdjęciach. Galeria
- Most na Wiśle w ciągu obwodnicy Oświęcimia. To już końcowe metry! Zdjęcia
- Bezpłatne prozdrowotne programy profilaktyczne dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego
- Tak kibice Re-Plast Unia Oświęcim fetowali awans swoich pupili do półfinału
- Duża i ważna inwestycja na Osiedlu nad Sołą w Kętach
- Wkrótce w Kętach ruszy budowa ostatniego odcinka obwodnicy centrum miasta
