https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Tarnowskich w końcu doczeka się remontu. W dawnej siedzibie Radio Kraków powstanie hotel

Piotr Rąpalski
Pierwszy obiekt przy Szlaku został zbudowany w XVI wieku. Pierwszy dokument, w którym się o nim wspomina, pochodzi z 1574 r. Wtedy to właścicielami pałacu byli Montelupi. Wbrew pozorom, to nie twórcy krakowskiego aparatu represji, tylko rodzina bogatych kupców z Florencji. Cenił ich Zygmunt August i Henryk Walezy.
Pierwszy obiekt przy Szlaku został zbudowany w XVI wieku. Pierwszy dokument, w którym się o nim wspomina, pochodzi z 1574 r. Wtedy to właścicielami pałacu byli Montelupi. Wbrew pozorom, to nie twórcy krakowskiego aparatu represji, tylko rodzina bogatych kupców z Florencji. Cenił ich Zygmunt August i Henryk Walezy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Jak podaje Radio Kraków, które w pałacu miało swoją siedzibę w latach 1950-1998, inwestor dostał już pozwolenie na przeprowadzenie prac. Budynek niszczeje od lat. Gmina przejęła pieczę nad pobliskim parkiem Jalu Kurka, ale popadający w ruinę pałac psuje efekt i wizerunek okolicy.

Inwestorem jest firma Howell Development, firma która na swoje stronie zamieściła dość enigmatyczny opis inwestycji oraz wizualizację jak pałac może wyglądać po remoncie.

OPIS INWESTYCJI NA STRONIE INTERNETOWEJ DEWELOPERA:

„Dworek Tarnowskich” stanowiący kompleks pałacowy z częścią amfiteatru zlokalizowanego w centrum Krakowa przy ul. Szlak 71 o łącznej powierzchni użytkowej około 2060 m kw. wraz z projektem inwestycyjnym związanym z przebudową powierzchni nieruchomości, zmianą ich sposobu użytkowania.

Inwestycja to zakup zabytkowego budynku pałacowego z XVI w. zlokalizowanego w Krakowie, przy ulicy Szlak, Stare Miasto. Budynek pałacowy to dawny Dwór Montelupich, potocznie znany pod nazwą „Pałac Tarnowskich”. Pałac z otaczającym go ogrodem położony jest po północnej stronie krakowskiego Starego Miasta, nieopodal Bramy Floriańskiej i Barbakanu, na terenie historycznego układu urbanistycznego dzielnicy Kleparz.

Wizualizacja Pałacu Tarnowskich zamieszczona na stronie inwestora
Wizualizacja Pałacu Tarnowskich zamieszczona na stronie inwestora Screen ze strony howellestates.com.pl

Przedmiotowa nieruchomość zlokalizowana jest w Krakowie, przy ulicy Szlak, Stare Miasto. Nieruchomość usytuowana w kwartale zabudowy śródmiejskiej, ograniczonym ulicami Szlak, Pędzichów, Św. Filipa, Warszawska. Otoczenie nieruchomości stanowi zwarta zabudowa śródmiejska w przeważającej części z początku XX w. Wzdłuż samej ulicy Szlak przeważającą zabudowę stanowią kamienice XX – wieczne. W bezpośrednim sąsiedztwie, po przeciwnej stronie ul. Szlak od strony północnej – znajdują się zabudowania Politechniki Krakowskiej, od strony południowej sąsiedztwo stanowi Park J. Kurka. Od strony wschodniej w bezpośrednim sąsiedztwie przy ul. Warszawskiej i planowanego przedłużenia Pawiej, znajduje się Galeria Krakowska oraz Krakowskie Centrum Komunikacyjnym z zabytkową halą dworca kolejowego Kraków Główny wraz z peronami i łączącymi je przejściami podziemnymi i nadziemnymi Regionalny Dworzec Autobusowy. Odległość działek od zabytkowego Rynku wynosi około 750 m w linii prostej. Od strony północnej w odległości ok. 200 przebiega Aleja Trzech Wieszczów pierwsza obwodnica centrum miasta, zapewniając dogodny dojazd do nieruchomości. Podstawowe zaplecze handlowo – usługowe w bezpośrednim sąsiedztwie. Na ulicy Szlak usytuowane niewielkie obiekty handlowo – usługowe w parterach kamienic.

W okresie okupacji hitlerowskiej w pałacu znajdował się sztab Hitlerjugend. Po II wojnie światowej budynek został odebrany zgromadzeniu zakonnemu a w 1950 roku stał się siedzibą Radia Kraków aż do 1998 roku. Od tego czasu budynek stał pusty i niszczał.

Ogromnie ciszymy się, że jesteśmy w posiadaniu historycznego obiektu, który dzięki nam ma szansę odzyskać swój dawny blask i pałacowy charakter a przede wszystkim możemy odratować jego dotychczasową historię, wpisując się jednocześnie i tworząc nową.

Spółka planuje już prace rewitalizacyjne zarówno obiektu jak i części parku, raz na zawsze pozbywając się obecnej, niezbyt ciekawej i nie pasującej do tak wspaniałego zabytku opinii."

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg
Bardzo dobrze! Od dawna czekałem na taki rozwój sytuacji. Deweloperowi życzę powodzenia.

I przy okazji - przepraszam, że się po raz kolejny powtarzam, ale: żądam od władz Krakowa dokładnego, wiarygodnego wyjaśnienia, dlaczego onegdaj upadła inicjatywa Tischman Speyer w sprawie Nowego Miasta.

Nie to, żebym był przeciwnikiem Galerii Krakowskiej, bo nie jestem, ale nam mieszkańcom po wielu latach należy się wreszcie uczciwa informacja Chyba, że, jak to w Krakowie bywa...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska