https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parabank mógł oszukać 75 tys. osób

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum Polska Press
Aż 75 tys. osób mogło zostać oszukanych i stracić w sumie 180 mln zł. Prokuratury w Gdańsku i Krakowie skierowały w tej sprawie 2,9 tys. pozwów do sądów w imieniu poszkodowanych klientów parabanku. Oszustwo miało polegać na tym, że proponował on pożyczki za które pobierał wstępne opłaty. Nie zwracał ich jednak nawet wtedy, gdy kredyt nie został przyznany.

Sprawa dotyczy parabanku, który kilkakrotnie zmieniał nazwę. Działał jako Polska Korporacja Finansowa Skarbiec Sp. z o.o., Pożyczka Gotówkowa sp. z o.o. i Pomocna Pożyczka Sp. z o.o. Firmami tymi zarządzały te same osoby. Spółki prowadziły kilkadziesiąt biur w całej Polsce.

Firmy wabiła klientów obietnicą pożyczki z niskim oprocentowaniem. By jednak taką otrzymać klient musiał wpłacić opłatę przygotowaczą. W zależności od wysokości kredytu było to od kilkuset do kilkunastu tysiecy złotych. W większości przypadków obiecanej pożyczki nie otrzymywali. Ani zwrotu wniesionej opłaty.

Od listopada 2013 r. do 17 lipca 2017 r. zarejestrowano w sumie 4858 spraw cywilnych w tej sprawie: 669 w prokuraturach regionu gdańskiego i 4189 w prokuraturach regionu krakowskiego. Spośród tych spraw 2885 zakończyło się skierowaniem przez prokuratora powództwa o zapłatę na rzecz pokrzywdzonych.

W kolejnych sprawach kompletowana jest dokumentacja. Co ciekawe niektórzy klienci oszukani przez parabank „kategorycznie odmówili” zgody na podjęcie na ich rzecz działań przez prokuratora.

Gdańska prokuratura już od 2012 r. bada działalność spółek. Zarzuty oszustwa zostały postawione wielu pracownikom, w tym dwóm osobom, które pełniły w nich kierownicze funkcje - Tomaszowi R. i Rafałowi G. Obaj przebywają w areszcie. Do pierwszych zatrzymań osób z władz parabanku doszło w styczniu 2015 r.

17 listopada 2016 r. spółka Pożyczka Gotówkowa sp. z o. o. została rozwiązana. Zdaniem Prokuratury Krajowej jej działalność naruszała bowiem prawo i zagrażała interesowi publicznemu.

Rozwiązanie spółki poprzedziły decyzje Sądu Rejonowego dla Krakowa–Śródmieścia, który w 2016 r., zdecydował o wykreśleniu byłego prezesa i wiceprezesa zarządu „Pożyczka Gotówkowa" z rejestru osób uprawnionych do reprezentowania spółki.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dymać leszczy
leszcze są po to, aby ich dymać!! Bardzo dobrze zrobili, że ich wydymali . Nie powinni oddać ani grosza. Wyjdą po roku, za dobre sprawowanie i pobalują sobie!
M
Marysia
Czy złodziejem i oszustem nie jest czasem Andrzej Korytkowski z przekretu pod nazwą FINROYAL ,bo Plichta z Amber Gold siedzi w więzieniu . Urzędnicy odpowiedzialni za postawienie zapory złodziejskim praktykom nadal nic nie robią .Jak kraść to tylko w Polsce!!!!!
h
h
Od piecu lat w Polsce jestem... i sie nauczylem ze to sie nazywa, "Polski Business".
M
Maria
Widocznie złodzieje i oszuści ,czują się w Polsce bezpieczni i bezkarni ;co roku mamy nowe odkrycia mafijne ;Amber Gold, Finroyal z szefem Andrzejem Korytkowskim -oszukał polaków i na zabezpieczonym przez prokuratora tartaku /jest na wolności /otworzył nową firmę przestępcza i nadal oszukuje ;Kasy miały być bezpieczne oszukał polaków 2003 r,chodził po wolności,Finroyal również mu włos z głowy nie spadł i teraz handel meblami.Jak długo jeszcze będzie oszukiwał i okradał za przyzwoleniem sądów i prokuratury? Pytanie do????
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska