Sprawa dotyczy parabanku, który kilkakrotnie zmieniał nazwę. Działał jako Polska Korporacja Finansowa Skarbiec Sp. z o.o., Pożyczka Gotówkowa sp. z o.o. i Pomocna Pożyczka Sp. z o.o. Firmami tymi zarządzały te same osoby. Spółki prowadziły kilkadziesiąt biur w całej Polsce.
Firmy wabiła klientów obietnicą pożyczki z niskim oprocentowaniem. By jednak taką otrzymać klient musiał wpłacić opłatę przygotowaczą. W zależności od wysokości kredytu było to od kilkuset do kilkunastu tysiecy złotych. W większości przypadków obiecanej pożyczki nie otrzymywali. Ani zwrotu wniesionej opłaty.
Od listopada 2013 r. do 17 lipca 2017 r. zarejestrowano w sumie 4858 spraw cywilnych w tej sprawie: 669 w prokuraturach regionu gdańskiego i 4189 w prokuraturach regionu krakowskiego. Spośród tych spraw 2885 zakończyło się skierowaniem przez prokuratora powództwa o zapłatę na rzecz pokrzywdzonych.
W kolejnych sprawach kompletowana jest dokumentacja. Co ciekawe niektórzy klienci oszukani przez parabank „kategorycznie odmówili” zgody na podjęcie na ich rzecz działań przez prokuratora.
Gdańska prokuratura już od 2012 r. bada działalność spółek. Zarzuty oszustwa zostały postawione wielu pracownikom, w tym dwóm osobom, które pełniły w nich kierownicze funkcje - Tomaszowi R. i Rafałowi G. Obaj przebywają w areszcie. Do pierwszych zatrzymań osób z władz parabanku doszło w styczniu 2015 r.
17 listopada 2016 r. spółka Pożyczka Gotówkowa sp. z o. o. została rozwiązana. Zdaniem Prokuratury Krajowej jej działalność naruszała bowiem prawo i zagrażała interesowi publicznemu.
Rozwiązanie spółki poprzedziły decyzje Sądu Rejonowego dla Krakowa–Śródmieścia, który w 2016 r., zdecydował o wykreśleniu byłego prezesa i wiceprezesa zarządu „Pożyczka Gotówkowa" z rejestru osób uprawnionych do reprezentowania spółki.
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU
