FLESZ - Kreatywne myślenie to kluczowa kompetencja przyszłości KOMENTARZ

- Wzorem już funkcjonujących parków kulturowych, uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem obejmie przepisy regulujące prowadzenie robót budowlanych, działalności handlowej i usługowej, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych oraz zasady dotyczące możliwości lokalizowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych - informują w urzędzie.
Kraków. Zabytkowy wiadukt przy Hali Targowej zniknął. Trwa b...
W podsumowaniu raportu o konsultacjach społecznych dotyczących Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem podkreślono, że "W procesie konsultacji uzyskano generalne potwierdzenie potrzeby objęcia krajobrazu kulturowego obszaru Kazimierza i Stradomia specjalną ochroną w formie parku kulturowego. W zdecydowanej większości osoby biorące udział w konsultacjach nie kontestowały idei utworzenia parku kulturowego, a jedynie zgłaszały zastrzeżenia do zaproponowanych uregulowań".
Wśród najważniejszych postulatów mieszkańców i przedsiębiorców wskazano m.in. o objęcie ochroną nie tylko części budynków widocznych od strony ulicy, ale także podwórek; pilnowanie godzin ciszy nocnej; nieszczędzenie środków na ochronę zabytków kultury żydowskiej; zwiększenie odpowiedzialności właścicieli lokali gastronomicznych za składowanie śmieci na podwórkach kamienic i ich wywóz; wydanie zgody na obecność zabytkowych saturatorów na terenie planowanego parku.
W raporcie zaznaczono też, że pojawiło się wiele głosów dotyczących problemów i potrzeb mieszkańców Kazimierza i Stradomia, które wykraczają poza zakres możliwy do uregulowania za pomocą uchwały o parku kulturowym. Wśród nich znalazły się apele o uregulowanie ruchu samochodowego (padły wręcz propozycje ograniczenia ruchu tylko dla mieszkańców lub przedsiębiorców z Kazimierza); utworzenie Muzeum Kazimierza; wsparcie miasta w utworzeniu kina na terenie Kazimierza; wprowadzenie większej ilości obiektów sztuki wizualnej (np. rzeźb w miejscach publicznych na terenie Kazimierza i Stradomia); maksymalizowanie powierzchni zielonych na terenie Kazimierza i Stradomia; zmniejszenie liczby koncesji na sprzedaż alkoholu. Sugerowano także wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych (czy to w sklepach, czy to w restauracjach, chociaż w sprawie ograniczania działalności lokali zdania są podzielone). Apelowano też o przeprowadzenie remontów nawierzchni w miejscach, w których jest ona uszkodzona lub nierówna.
Wynikiem przeprowadzonych konsultacji społecznych, w tym przeanalizowanych formularzy konsultacyjnych, będzie zrewidowany projekt uchwały ws. nowego parku kulturowego. Aktualnie projekt uchwały jest poddawany poprawkom i uzupełnieniom. Po uzyskaniu ponownej opinii Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostanie poddany głosowaniu przez Radę Miasta Krakowa.
Planowany Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem to kolejny po Starym Mieście i Nowej Hucie obszar, który podlegać będzie specjalnej ochronie, przewidzianej w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ochronie zostanie poddany krajobraz kulturowy Kazimierza i Stradomia, czyli postrzegana przez ludzi przestrzeń wraz ze znajdującymi się na tym terenie charakterystycznymi zabytkami.
Kazimierz i Stradom to obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wchodzący również w skład historycznego zespołu miasta, uznanego zarządzeniem prezydenta Polski za pomnik historii.
- Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie będzie miał wyboru
- Te znaki zodiaku wzbogacą się w 2022 roku
- Podwyżki opłat i cen w 2022 r. Nie tylko prąd i gaz. Co zdrożeje i o ile?
- Sylwestrowa zabawa w klubie Energy 2000 w Przytkowicach
- Nowy rok przynosi duże podwyżki w aptekach. Więcej zapłacimy za 500 lekarstw [LISTA]
- Ruszyła rozbiórka wiaduktu w centrum miasta. Wielkie zmiany w organizacji ruchu!