Szykuje się wiele zmian
W ostatnich latach park przy Dworze Czeczów nie przechodził żadnej rewitalizacji. Jest jednak duża szansa, że w tym roku zostanie przeprowadzony pierwszy etap jego rewitalizacji.
- Projekt rewitalizacji przewiduje budowę i przebudowę alejek parkowych, budowę i remont schodów terenowych, budowę i przebudowę ogrodzenia z furtkami do parku budowę obiektów małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci, stołów piknikowych, ścieżek przyrodniczych i placu zabaw - informuje Kamil Popiela z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa.
Ponadto zostanie tam również zbudowana sieć oświetleniowa, a także zostanie zmienione ukształtowanie terenu. Ekipa budowlana zajmie się również rozbiórką garaży oraz betonowego zbiornika i podmurówki ogrodzenia. Cała zieleń zostanie uporządkowana i pojawią się nowe nasadzenia.
Prace będą prowadzone na raty
- Zarząd Zieleni Miejskiej jest w trakcie przygotowywania dokumentacji w celu ogłoszenia przetargu na pierwszy etap robót budowlanych. Z uwagi na brak zabezpieczenia środków finansowych w pełnej kwocie w Budżecie Miasta Krakowa i Wieloletniej Prognozie Finansowej nie jest możliwym oszacowanie zakończenia ostatniego z etapów rewitalizacji parku - mówi Kamil Popiela.
Zakończenie pierwszego etapu rewitalizacji parku zaplanowano na IV kwartał 2023 roku. Ze względu na to, że prace będą prowadzone turami, park nie będzie zamykany w całości.
Dwór Czeczów
Na terenie parku znajduje się zabytkowy Dwór Czeczów, w którym stacjonuje Centrum Kultury Podgórza. W jego murach od 2007 roku mieszkańcy mogą w aktywny i kreatywny sposób spędzać wolny czas. Zabytek znajduje się przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 36 w Starym Bieżanowie w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.
- Dawna wieś Bieżanów, na terenie której leży Dwór Czeczów, to miejsce o wielowiekowej historii. Pierwsze wzmianki o Bieżanowie, nazywanym wówczas Besanouno, pochodzą z 1212 roku. Co ciekawe, nazwa ta pochodzi od słowa Bieżan, oznaczającego w języku staropolskim zbiega. Położona nad rzeką Serafą wieś w połowie XIX wieku należała do wpływowego rodu Czeczów de Lindenwald. Pod okiem Karola Czecza Bieżanów stał się uprzemysłowioną osadą, zaczęły działać drożdżownia, wytwórnia octu i gorzelnia, a tutejsi hodowcy zaopatrywali krakowskie stoły w warzywa i rośliny. Czeczowie byli też filantropami i działaczami - informuje Przemysław Walaszczyk, Rzecznik Prasowy Centrum Kultury Podgórza.
Kiedyś nazywano go "Białym dworem". Wraz z wybuchem II wojny światowej został przejęty przez Niemców, a po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa. Dopiero na początku lat 90. prawa do pałacu odzyskali jego spadkobiercy. Wpisany do rejestru zabytków, został przez Czeczów przekazany miastu pod warunkiem, że będzie on ośrodkiem działań na rzecz kultury. Dzięki temu, w 2007 r. obiekt udało się odnowić i uczynić go siedzibą domu kultury.
Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? To mit

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie