Tę tradycję odtwarzają w Wieliczce na Rynku Górnym pracownicy centrum kultury wespół z Zespołem Regionalnym Mietniowiacy oraz Grupą Odtwórców ze Stowarzyszenia Ledniczanie. Zadbali nie tylko o kultywowanie unikatowego zwyczaju lokalnego, podziwianego tylko w Lednicy i Wieliczce, ale wystąpili we wspaniałych, regionalnych strojach i przedstawili tradycyjne pieśni, tańce, przyśpiewki i inne tradycje związane z powitaniem wiosny.
Siuda Baba to obrzęd, który kiedyś kultywowano w wielu miejscach Małopolski. Z czasem zabawa zanikała, pozostała tyko pod Wieliczką.
Organizatorzy starego zwyczaju, wskazują jak jest unikatowy, wyjątkowy i już niespotykany nigdzie indziej. - To jedyna taka tradycja w Polsce w poniedziałek wielkanocny - mówią.
Legenda sięga czasów pogańskich, mówi, że na Kopcowej Górze w podwielickiej Lednicy Górnej j znajdowała się świątynia bogini Ledy. Tam płonął święty ogień, a strzegła go kapłanka. Gdy tam trafiała była młodą piękną dziewczyną, ale jako strażniczce ognia podczas pełnienia obowiązków nie wolno było myć się, czesać ani przebierać. Natomiast o pokarm dla niej musieli zadbać mieszkańcy lednickiej okolicy.
Kapłanka -strażniczka raz w roku wiosną mogła wyjrzeć na świat w celu poszukiwania następczyni. Jedni mówią, że Siuda Buba chodziła sama, inni twierdza, że w towarzystwie Cygana wywijającego batem i tak nie szukała następczyni. Czy to sama, czy w towarzystwie kompana - ubrudzona sadzą kapłanka - wiosną, gdy nadchodził czas Siudej Baby rozpoczynała wędrówkę po okolicy. A młode dziewczyny chowały się po domach, trudno było spotkać którąkolwiek na ulicy, bały się, że złapie jej kapłanka i będzie musiała zająć jej miejsce przy ogniu na cały rok. Wyjście było jeszcze tylko jedno - żeby uchronić się od roli strażniczki ognia można było wykupić się, ale okup musiał być solidny.
Misterium Męki Pańskiej w Rusocicach. Aktorzy teatru Credo z...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca
