FLESZ - Zimna wiosna to droższe warzywa
Reliktowa sosna ze szczytu Sokolic w Pieninach dla wielu jest symbolem Pienińskiego Parku Narodowego. To przy niej turyści robią sobie zdjęcia pamiątkowe z wypadków w Pieniny. Drzewo jest także na tysiącach pocztówek z Pienin. Rośnie w wyjątkowym miejscu, niemalże na ścianie skalnej spadającej pionowo w dół.
W 2018 roku została uszkodzona w czasie akcji ratunkowej na Sokolicy. Do rannego turysty ratownicy GOPR wezwali na pomoc śmigłowiec ratunkowy. Ten podleciał blisko szczytu. Ratownicy na linach opuścili się na szczyt, by zabrać rannego turystę. W czasie akcji silny pęd powietrza z wirników śmigłowca uszkodził sosnę. Odłamała się korona drzewa.
Przyrodnicy oderwali wówczas zwisający złamany konar. Gałąź została poddana badaniom dendrologicznym i trafiła na wystawę w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego.
W styczniu 2021 roku, na skutek silnego podmuchu wiatru, uszkodzona została kolejna - tym razem ostatnia już gałąź słynnej sosny. Przyrodnicy zabezpieczyli pozostałości słynnego drzewa deskami i linami.
Wiosna w Pieninach. Bujna fauna i flora na Sokolicy, a do te...
- W najbliższym czasie usuniemy to zabezpieczenie. Zostało wykonane na czas zimy, by ciężki śnieg nie spowodował większych zniszczeń. Ocenimy równocześnie stan tej sosny i wraz ze specjalistami będziemy się zastanawiać, jak inaczej ją zabezpieczyć - mówi Grzegorz Wącina, główny specjalista ds. ochrony przyrody w PPN.
Okazuje się, że największym zagrożeniem dla sosny są… turyści, którzy licznie w sezonie letnim odwiedzają Sokolicę. Choć dojście do reliktowej sosny zabezpieczone jest barierkami (co zresztą ma także zabezpieczyć turystów przed runięciem w dół), wielu z nich przechodzi przez barierki, by zrobić sobie zdjęcia.
- Wychodząc za barierki niszczone są korzenie reliktowych sosen oraz depcze się rośliny naskalne, które walczą tu przetrwanie - wyjaśnia Pieniński Park Narodowy. - Półki i ściany skalne na szczytach Sokolicy i Trzech Koron porasta cenna naskalna murawa górska. Jest to zbiorowisko o charakterze endemicznym, tzn. w takim składzie gatunkowym występuje jedynie w Pieninach.
I dodają, że te rośliny walczą o przetrwanie, co roku próbując wyrosnąć i zakwitnąć. - Niestety, są zadeptywane przez turystów wychodzących poza barierki – kwitują przyrodnicy z PPN.
Dlatego, jak zapowiada Grzegorz Wącina, jest też pomysł na to, by zabezpieczyć dodatkowo także korzenie słynnej sosny.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
