Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołuje m.in. raka szyjki macicy, ale też nowotwory prącia, odbytu, nosogardzieli czy głowy i szyi. Dlatego bezpłatnymi szczepieniami będą objęte dzieci w wieku 12 i 13 lat, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.
Do tej pory szczepiły się głównie dziewczynki - część rodziców za szczepienia płaciła (nawet 600 zł za dawkę), inni mogli liczyć na wsparcie swoich samorządów. Przykładowo - w Krakowie od kilku lat realizowany był program profilaktyczny bezpłatnych, sfinansowanych przez miasto szczepień.
Od 1 czerwca szczepionki będą darmowe dla wszystkich 12 i 13-latków. Rejestracja możliwa jest poprzez darmową infolinię, działającą pod numerem 989, która jest czynna siedem dni w tygodniu od godz. 7 do 20 Przewidziano także e-rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta. Od poniedziałki 29 maja zapisy są prowadzone także w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.
Szczepionki stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.
W Polsce co roku raka szyjki macicy stwierdza się u ponad 3,5 tysiąca kobiet. Ponad 2 tysiące umiera z powodu poważnego zaawansowania tej choroby. Co istotne, rak szyjki macicy jest trzecim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Chorują na niego w dużej części młode kobiety, w wieku 30 - 40 lat.
Sprawdź zanim wyjedziesz za granicę do pracy

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!