FLESZ - Unia Europejska bez rosyjskiej ropy

Autorami scenariusza są wokalistka i aktorka Kamila Klimczak oraz dyrektor artystyczny Bagateli Krzysztof Materna, który jest także reżyserem spektaklu.
Zależało mi, żebyśmy mieszając piosenki stare i nowe, nadali im nowe oryginalne brzmienie i żeby to zrobili młodzi ludzie - mówi Krzysztof Materna. - Piosenki sprzed dziesięcioleci zawsze pokazują jakiś nowy sens. Są jak doskonałe wino, wyjęte po latach z piwniczki - dodaje.
Klimat muzyczny lat 50. i 60. przetworzył na potrzeby nowych aranżacji Dawid Sulej Rudnicki.
Chciałem nawiązać do tego klimatu, ale również wziąć go w pewien cudzysłów, zabawić się konwencją i spojrzeć na to z dzisiejszej perspektywy - perspektywy świata, w którym na jedno kliknięcie można mieć dostęp do każdej muzyki świata z każdej epoki - przyznaje muzyk. - Te koncepcje kształtowały się przy rozmowach z główną wykonawczynią i reżyserem, potem przekułem je na konkretny zapis nutowy.
W klimat wieczoru wprowadzi piosenka "Oczy masz niebiesko-zielone", następnie publiczność usłyszy "Intymny świat". Recital będzie wędrówką przez historię piosenki poetyckiej z takimi artystami, jak m.in. Jacek Cygan, Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Ewa Lipska, Wojciech Młynarski, Zbigniew Namysłowski, Agnieszka Osiecka, Jerzy Skolimowski i Wisława Szymborska.
W tekstach tych piosenek jest bardzo dużo ponadczasowości - podkreśla Kamila Klimczak. - Nie warto odcinać się od tego, co było, bo to nas kształtuje. Jeżeli tylko jest piękne i najlepsze, wystarczy tylko odkurzyć pewne rzeczy ze stolika.
Obok Kamili Klimczak na scenie wystąpi zespół muzyczny w składzie: Dawid Sulej Rudnicki (fortepian), Zbigniew Szwajdych (trąbka), Dominik Bieńczycki (skrzypce, gitara), Michał Peiker (perkusja), Marcin Konieczkowicz (saksofon) i Grzegorz Bąk (gitara basowa, kontrabas).
Jest to dla reżysera luksus, jeśli idea ma poparcie we wspaniałych ludziach, których możemy koło siebie zgromadzić. Dawid zaaranżował muzykę i zgromadził zespół jazzmanów, instrumentalistów, młodych i wybitnych. Kamila jest diamentem śpiewającym w naszym teatrze. Repertuar uzupełniłem o dwie piosenki, które napisał Jerzy Skolimowski, a muzykę do nich stworzył Krzysztof Komeda - dodaje reżyser.
Podczas wydarzenia "Piosenki odnowa" prezentowane będzie także malarstwo Jerzego Skolimowskiego. Jego obrazy stworzą multimedialną scenografię spajającą muzykę i słowo.
***
Kamila Klimczak urodziła się w Łodzi i tam skończyła szkołę filmową. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2005 rolami Duni w „Swidrygajłowie” wg „Zbrodni i kary” (reż. Janusz Gajos) i Kobiety w „Łożu” (reż. Karolina Szymczyk), a także dzięki wielu kobiecym maskom, które próbowała odsłonić w recitalu „W ciało wcielenia” (reż. Roman Dziewoński). W tym samym roku debiutowała na scenie Bagateli jako Lekarz Walentyna w „Nocy Walpurgii” (reż. W. Śmigasiewicz).
W szkole graliśmy spektakl dyplomowy „Łoże”, za który dostaliśmy wszystkie możliwe nagrody. Pokazywaliśmy go także na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, na który przyjechał dyrektor krakowskiego Teatru Bagatela. W klubie festiwalowym podszedł do mnie i zaproponował mi etat - mówiła w rozmowie z "Gazetą Krakowską".
Od tej pory zagrała w teatrze kilkadziesiąt ról, a ostatnio można ją było zobaczyć m.in. w takich spektaklach, jak "Pomoc domowa", "Kotka na gorącym blaszanym dachu", "Śmierć pięknych saren" czy "Wesele Figara".
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej